Firmy z USA mają zakaz sprzedawania chińskiemu ZTE

opublikowano: 17-04-2018, 13:52
aktualizacja: 17-04-2018, 13:53

Władze USA zakazały amerykańskim firmom sprzedaży części i oprogramowania chińskiemu ZTE Corp przez najbliższe 7 lat, donosi Reuters.

Amerykański Departament Handlu tłumaczy zakaz dotyczący chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego naruszeniem porozumienia w sprawie ukarania pracowników po tym jak ZTE zostało przyłapane na nielegalnej wysyłce amerykańskich dóbr do Iranu.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Decyzja władz USA może mieć bardzo poważne skutki dla ZTE, bo amerykańskie firmy dostarczały chińskiej spółce 25-30 proc. komponentów wykorzystywanych w jej urządzeniach, m.in. smartfonach, czy sprzęcie stosowanym w sieciach telefonii komórkowej.

- Jeśli problemu nie da się gładko i natychmiast rozwiązać uważamy, że ZTE grozi katastrofa i będzie musiało ograniczyć biznes komórkowy, nie tylko w USA, ale także na innych rynkach – ocenił Woody Oh, analityk Strategy Analytics.

ZTE to drugi w Chinach po Huawei Technologies producent sprzętu telekomunikacyjnego. Miał czwarte miejsce w sprzedaży smartfonów w USA. W poniedziałek na zamknięciu wartość rynkowa spółki wynosiła ok. 20 mld USD. We wtorek handel akcjami spółki zawieszono.

ZTE zapłaciło 890 mln USD grzywny i kary za naruszenie sankcji nałożonych przez USA na Iran. W ramach porozumienia chińska spółka zobowiązała się zwolnić czterech wyższej rangi menedżerów i ukarać 35 innych, czy to naganą, czy odebraniem im premii, przypomina Reuters. W marcu ZTE przyznało jednak, że choć zwolniło cztery wspomniane osoby, to nie ukarało pozostałych 35.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Firmy z USA mają zakaz sprzedawania chińskiemu ZTE