Chiny dadzą większy dostęp zagranicy do sektora bankowego

opublikowano: 19-10-2017, 11:55
aktualizacja: 19-10-2017, 11:56

Guo Shuqing, szef regulatora chińskiego sektora bankowego ogłosił zwiększenie jego dostępności dla zagranicy, donosi Reuters.

- Damy zagranicznym bankom więcej przestrzeni w formie ich umocowania, kwalifikacji akcjonariuszy, odsetka ich zaangażowania i zakresu działalności – ogłosił Guo na konferencji podczas 19. Kongresu Partii Komunistycznej.

Juany
Juany
Bloomberg

Udział zagranicznych banków w chińskim rynku spadł do 1,2 proc. z 2,4 proc. dekadę temu.

- To nie jest korzystne dla promocji konkurencji i optymalizacji struktury – stwierdził Guo.

Keith Pogson z EY ocenia, że otwieranie obecnie rynku może okazać się działaniem „zbyt skromnym i zbyt późnym”.

- Wielu obcokrajowców straciło zainteresowanie bezpośrednim uczestniczeniem w chińskim rynku – powiedział wskazując na utrzymywane od lat przeszkody i dodatkowe zagrożenie w postaci nierównej konkurencji z wielkimi państwowymi chińskimi bankami i rosnącym sektorem spółek niebankowych.

Z danych regulatora wynika, że w Chinach na koniec 2016 roku działało 39 banków należących w całości do obcokrajowców. 

Zagraniczne banki mogą prowadzić zarejestrowane lokalnie oddziały w Chinach. Mogą mieć maksymalnie 20 proc. akcji w chińskich bankach. W sektorze papierów wartościowych i funduszy zaangażowanie zagranicy jest ograniczone do 49 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane