Chiny: najniższy wzrost inwestycji od 16 lat

Aktywność gospodarcza Chin spadła w lipcu. Inwestycje rosły najwolniej od ponad 16 lat, donosi Reuters.

Tempo wzrostu inwestycji w dobra trwałe spadło do 8,1 proc. w okresie styczeń-lipiec. Po sześciu miesiącach rosło o 9 proc. Analitycy spodziewali się 8,8 proc. 

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Lipiec to trzeci miesiąc z rzędu, kiedy tempo wzrostu inwestycji nie przekracza 10 proc. Okazało się ono także najniższe, licząc od początku roku, od grudnia 1999 roku. To może oznaczać wygaśnięcie efektu boomu kredytowego z pierwszego kwartału, zwraca uwagę Reuters. 

- Ludzie martwią się brakiem solidnego popytu w najbliższych latach więc nie chcą inwestować, szczególnie jeśli chodzi o nakłady kapitałowe, co jest główną przyczyną spadku inwestycji – powiedział agencji Zhou Hao, ekonomista ds. rynków wschodzących w  Commerzbanku w Singapurze.

David Qu, ekonomista ANZ w Szanghaju powiedział Reutersowi, że słaba aktywność przemysłowa jest sygnałem kiepskiej kondycji gospodarki Chin. Nie spodziewa się jednak wsparcia dla niej przez politykę monetarną.

W okresie styczeń-lipiec państwowe firmy zwiększyły inwestycje o 21,8 proc. Po sześciu miesiącach ich wzrost wynosił 23,5 proc.

Prywatne inwestycje rosły po siedmiu miesiącach o 2,1 proc. Po sześciu wzrost wynosił 2,8 proc.

W lipcu producja przemysłowa rosła w Chinach o 6,0 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano 6,1 proc. Sprzedaż detaliczna rosła o 10,2 proc. W czerwcu rosła o 10,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: najniższy wzrost inwestycji od 16 lat