Chiny: Partia przyjęła plan pięcioletni

Polska Agencja Prasowa SA
11-10-2005, 18:09

Doroczne plenum chińskiej partii komunistycznej, zakończone we wtorek w Pekinie, umocniło władzę jej przywódcy Hu Jintao. Zatwierdziło plan pięcioletni, zmieniający politykę szybkiego wzrostu na bardziej zrównoważony, by zapobiec wybuchowi społecznemu.

Doroczne plenum chińskiej partii komunistycznej, zakończone we wtorek w Pekinie, umocniło władzę jej przywódcy Hu Jintao. Zatwierdziło plan pięcioletni, zmieniający politykę szybkiego wzrostu na bardziej zrównoważony, by zapobiec wybuchowi społecznemu.

    Nic jednak nie wskazuje, by 62-letni Hu na V Plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh) zdołał namaścić swego protegowanego, 50-letniego Li Kaqianga, na przywódcę piątego pokolenia. Sugeruje to, że po trzech latach kierowania partią Hu wciąż jeszcze nie przejął nad nią pełnej kontroli. 

    Umocnienie pozycji Hu widać w komunikacie wydanym po czterodniowym plenum KC, który obradował w pełnym, 354-osobowym, składzie. W dokumencie znalazły swe odzwierciedlenie myśli Hu - program  "harmonijnego społeczeństwa" i "naukowego rozwoju" politycznego. Oznacza to odejście od wzrostu dla samego wzrostu w kierunku zrównoważonego modelu, który ma wyrównać grożące destabilizacją różnice między regionami oraz między warstwami społecznymi.

    "Powinniśmy położyć większy nacisk na równość społeczną, poprzeć wysiłki zmierzające do uregulowania dystrybucji dochodów i odwrócenie tendencji do powiększania rozziewu między regionami i niektórymi członkami społeczeństwa" - głosi tekst komunikatu. 

    Na plenum podkreślano, że z szybkiego rozwoju gospodarczego powinni korzystać wszyscy Chińczycy, a nie tylko wybrane grupy obywateli. Uczestnicy obrad zgodzili się, że gospodarka chińska musi w najbliższym czasie przyhamować, aby uniknąć kryzysu.

    Zdaniem profesora Yuanga Gangminga z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, władze będą teraz bardziej zabiegać o ożywienie regionów zapóźnionych gospodarczo. Przepaść między jakością życia na terenach zachodnich Państwa Środka czy w centrum a gwałtownie bogacącym się wschodzie kraju, jest bowiem dramatyczna. Okrzepły już sektor przemysłowy powinien więc wesprzeć procesy modernizacji na zacofanych obszarach wiejskich -wyjaśnił prof. Yuang Gangming. 

    Hu obiecał na plenum, że reformy będą kontynuowane "w sposób aktywny i stabilny". Równocześnie wezwał do umocnienia rządów partii. Dla Hu było to pierwsze plenum KC KPCh, na którym nie pojawił się jego wpływowy poprzednik Jiang Zemin. Choć Jiang wycofał się z polityki, w kierownictwie partii pozostawił wielu swych ludzi.

    W planie pięcioletnim przewidziano obniżenie tempa wzrostu gospodarczego z tegorocznych 9,2 proc., do 8,5 proc. w 2006roku. To wyraz polityki schładzania "przegrzanej", pożerającej paliwa gospodarki. Bez podjęcia radykalnych środków prewencyjnych Chinom grozić może poważne załamanie, m.in. z powodu zatkania sięsystemu finansowego i niedoboru surowców.

    Specjaliści podkreślają, że choć produkt krajowy brutto Chin stanowi jedynie 4 proc. produktu światowego, to tamtejsza gospodarka pochłania aż 15 proc. globalnych zasobów wody, 28 proc. stali i zużywa ponad połowę produkowanego na świecie cementu. Poza wszystkim, rozbuchana eksploatacja surowców prowadzi jeszcze do systematycznej degradacji środowiska naturalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: Partia przyjęła plan pięcioletni