Chiny: PMI dla przemysłu spadł mocniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-01-2021, 06:12

Choć chiński przemysł nadal notował w grudniu 2020 r. rozwój, wskaźnik PMI obrazujący panującą w nim aktywność spadł względem poprzedniego miesiąca. Zniżka była większa niż oczekiwali ekonomiści, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Caixin/Markit Manufacturing Purchasing Managers’ Index (PMI) zmniejszył swoją wartość w grudniu do 53,0 pkt z 54,9 pkt w listopadzie. Tymczasem mediana prognoz zakładała zniżkę miernika jedynie do 54,8 pkt. Eksperci podkreślają, że rosnąca presja kosztowa wyhamowała tempo ekspansji sektora.

Druga pod względem wielkości gospodarka świata w spektakularny sposób odżyła po kryzysie wywołanym wybuchem pandemii koronawirusa. Wsparła ją przede wszystkim sprzedaż zagraniczna. Oczekuje się, że w całym 2020 r. chiński PKB zwiększył się o 2 proc. I choć to najniższa jego dynamika od kilku dziesięcioleci, będzie to jednak dodatni wynik w porównaniu ze stratami jakie stały się udziałem innych głównych gospodarek.

Negatywny wpływ pandemii na krajową gospodarkę dalej słabł, a przemysł wytwórczy nadal się ożywiał. Poprawa zauważalna była zarówno po stronie podaży, jak i popytu. Popyt zagraniczny również nadal rósł - ocenił Wang Zhe, starszy ekonomista w Caixin Insight Group.

Podkreślił jednak, że ceny wejściowe wzrosły gwałtownie, w najszybszym tempie od 2017 r., a za zwyżkę obarczono droższe surowce, zwłaszcza metale. Po raz pierwszy od czterech miesięcy chińskie fabryki zwolniły więcej pracowników, niż zatrudniły, chociaż spadek był niewielki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane