Chiny systematycznie zmniejszają stan posiadana długu USA

opublikowano: 17-10-2018, 06:57

Stan posiadania amerykańskich obligacji skarbowych przez Chiny spadł w sierpniu trzeci miesiąc z rzędu, co wiąże się z działaniami mającymi na celu zapobieżenie osłabieniu się juana w obliczu napięć handlowych z Ameryką.

Według danych Departamentu Skarbu, Chińczycy posiadali amerykańskie obligacje i bony o wartości 1,165 bln USD w porównaniu z 1,171 bln USD w lipcu. Japonia, która jest największym zagranicznym posiadaczem amerykańskich papierów skarbowych po Chinach, zmniejszyła swoje aktywa do 1,03 bln USD z 1,036 bln miesiąc wcześniej. Z kolei Arabia Saudyjska zwiększyła swoje zaangażowanie o 2,7 mld USD do rekordowej wartości 169,5 mld USD.

Sprzedaż obligacji skarbowych przez Pekin jest czasami postrzegana jako reakcja na wojnę handlową, szczególnie po tym, jak ambasador Chin w USA zasygnalizował w marcu, że jego kraj może zmniejszyć zakupy długu, aby „zemścić się” za nałożenie amerykańskich ceł. 

Stan posiadania amerykańskiego długu spadał w ciągu ostatnich trzech miesięcy i może nadal kontynuować ten trend ponieważ trwająca wojna handlowa podgrzewa relacje między Chinami i USA, a tym samym zmniejsza apetyt Pekinu na papiery emitowane przez amerykański rząd – ocenia Thomas Simons, ekonomista z Jefferies.

Ogółem zagraniczni inwestorzy zwiększyli w sierpniu 2018 r. udziały w amerykańskich papierach dłużnych o 35,4 mld USD do poziomu 6,287 bln USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu