Chiny wytworzyły ponad połowę światowej energii z węgla

opublikowano: 29-03-2021, 11:58

W minionym roku udział Chin w globalnej produkcji energii z węgla wzrósł do 53 proc. mimo, że Państwo Środka podjęło zobowiązania klimatyczne i zadeklarowało poważne inwestycje w odnawialne źródła energii, informuje Reuters.

Adobe Stock

Według raportu opracowanego przez Ember, londyńską grupę badawczą ds. energii i klimatu, produkcja energii elektrycznej z węgla wzrosło w zeszłym roku w Chinach o 1,7 proc., o 77 terawatogodzin, co zwiększyło udział w globalnej produkcji do 53 proc. W roku 2015 udział ten kształtował się na poziomie 44 proc.

Tymczasem Pekin dodał w zeszłym roku rekordowe 71,7 GW energii wiatrowej oraz 48,2 GW energii słonecznej. Jako jedyne państwo z grupy G20 kraj zza Wielkiego Muru odnotował mocny wzrost produkcji energii węglowej.

Choć Pekin czyni poważne działania w celu zmniejszenia uzależnienia od węgla, ten surowiec ze względu na opłacalność nadal ma dominującą pozycję. Kraj do 2060 r. ma stać się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Jak napisano w raporcie, Chiny nie były w stanie znaleźć wystarczającej ilości czystej energii, aby zaspokoić gwałtowny wzrost popytu, a odnawialne źródła energii zaspokajały tylko połowę wzrostu zużycia energii w Chinach w zeszłym roku. Nowe instalacje węglowe osiągnęły moc 38,4 GW w 2020 r., ponad trzykrotnie więcej niż w pozostałej części świata.

Wyliczenia Ember wskazują przy tym, że choć Chiny zmniejszyły udział węgla w całkowitym zużyciu energii z około 70 proc. przed dekadą do 56,8 proc. w zeszłym roku, jednak całkowite wolumeny produkcji wzrosły o 19 proc. w okresie 2016-2020.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane