Chiny zamykają drzwi dla koncernów tytoniowych

Marek Druś
07-08-2002, 13:13

Chińskie władze zapowiedziały, że nie przewidują udzielania dalszych zezwoleń dla zagranicznych firm tytoniowych na produkcję papierosów. Powodem jest ich nadpodaż.

Wiadomość jest zapewne zaskoczeniem dla największych koncernów tytoniowych, które planowały inwestycje na chińskim rynku.

Koncerny British American Tobacco i Philip Morris miały w planach budowę zakładów w Chinach, które dałyby im możliwość sprzedaży papierosów ok. 350 mln miejscowych palaczy. Jeśli decyzja władz chińskich zablokuje dostęp zachodnich firm do tego rynku, będzie to oznaczało, że pozostaną na nim jedynie BAT, który zdążył wybudować jeden niewielki zakład i Japan Tobacco, działający w ramach join venture.

Jak się szacuje, zagraniczne firmy mają ok. 6 proc. udział w rynku papierosów w Chinach, którego wielkość sprzedaży sięga 1,7 bln sztuk rocznie.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Chiny zamykają drzwi dla koncernów tytoniowych