Chiny zaskoczyły pierwszą od niemal dwóch lat obniżką stóp

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 17-01-2022, 07:12

Mając na uwadze słabnące tempo wzrostu gospodarczego chiński bank centralny zdecydował się obniżyć stopy procentowe. To pierwsza redukcja benchmarkowej stawki od blisko dwóch lat, pisze agencja Bloomberg.

Ludowy Bank Chin (PBOC)
Ludowy Bank Chin (PBOC)

Poniedziałkowa obniżka miała – jak na razie – symboliczny charakter i poprzedziła publikację danych o dynamice wzrostu PKB w IV kw. 2021 r.

Ludowy Bank Chin (PBOC) obniżył kluczowa stopę o zaledwie 10 punktów bazowych czym i tak zaskoczył rynek, który spodziewał się utrzymania dotychczasowego poziomu stawek. W efekcie oprocentowanie jednorocznego kredytu średnioterminowego spadło do 2,85 proc. z 2,95 proc., a siedmiodniowa stopa repo została zredukowana do 2,1 proc. z 2,2 proc.

Dodatkowo PBOC również zwiększył płynność, oferując 700 mld juanów (110 mld USD) pożyczek MLF, przekraczając 500 mld juanów zapadających i dodał 100 mld juanów w ramach siedmiodniowych transakcjami repo, czyli więcej niż 10 mld juanów należnych.

PKB Chin wzrósł co prawda w IV kwartale 2021 r. mocniej niż oczekiwano, zyskując 1,6 proc. k/k i 4,0 proc. r/r przy prognozie 1,1 proc. i 3,6 proc. jednak tempo wzrostu wyraźnie wyhamowuje. W całym 2021 r. chińska gospodarka rozwijała się w średnim tempie 8,0 proc. po wzroście o 2,2 proc. w 2020 r. podczas gdy spodziewano się wartości na poziomie 8,4 proc. Prognoza na 2022 r. zakłada zwyżkę PKB o 5,2 proc.

Tymczasem ostatnio ekonomiści banku Goldman Sachs obniżyli tegoroczną prognozę wzrostu dla Chin do 4,3 proc. uzasadniając to zwiększonymi trudnościami w powstrzymaniu wysoce zaraźliwego wariantu Omikron koronawirusa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane