Chiny zwiększą wydatki na wojsko o ponad 7 proc.

PAP
opublikowano: 05-03-2022, 10:32

Władze Chin ustaliły cel wzrostu PKB w 2022 roku na „około 5,5 proc.” i zdecydowały o powiększeniu budżetu na wojsko do 1,45 bln juanów (229 mld dolarów), czyli o 7,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – ogłoszono w sobotę.

Premier Chin Li Keqiang zapowiedział wzmocnienie gotowości bojowej i ćwiczebnej chińskiej Armii Ludowo Wyzwoleńczej (ALW), która opracowuje wiele rodzajów nowoczesnego uzbrojenia, od myśliwców o obniżonej wykrywalności po lotniskowce – podkreśla agencja Reutera.

Li powiedział, że Pekin dąży do "rozwiązania kwestii Tajwanu w nowej erze" i "pokojowego zjednoczenia Chin". Komunistyczna ChRL uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i nie wyklucza możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę.

Zapowiedziany w budżecie wzrost wydatków Chin na obronność jest najwyższy od 2019 roku. Ogłoszony budżet wojskowy jest ponad trzy razy mniejszy niż wydatki militarne USA, choć wielu dyplomatów i zagranicznych ekspertów jest zdania, że oficjalne dane z Pekinu są zaniżone – zaznacza Reuters.

Agencja Kyodo zwraca uwagę, że cele ekonomiczne ogłoszono w okresie narastających obaw o wpływ rosyjskiej napaści na Ukrainę na światową gospodarkę. W 2021 roku cel wzrostu gospodarczego w Chinach wynosił "ponad 6 proc.", a według oficjalnych danych PKB powiększył się w całym roku o 8,1 proc.

Li przemawiał w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie na rozpoczętej w sobotę sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), czyli chińskiego parlamentu, który według ekspertów formalnie zatwierdza decyzje kierownictwa Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane