Cięcia dla wybranych

Mira Wszelaka
opublikowano: 25-01-2005, 00:00

Przewodzący Unii Europejskiej Luksemburg przygotował własną propozycję wspólnego budżetu.

Luksemburg, który w tym półroczu przewodzi UE, ma szansę doprowadzić do kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-13.

Jest nadzieja

Dlaczego? Bo w opinii Jarosława Pietrasa, ministra ds. europejskich i szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, jest państwem bezstronnym. Świadczy o tym dystans, z jakim ten mały, ale bogaty kraj podchodzi do sugerowanego przez sześć państw-płatników netto zamrożenia budżetu na poziomie 1 proc. PKB, a także do tzw. rabatu brytyjskiego (obniżonej składki Albionu).

Co więcej, Luksemburg przygotował własny projekt budżetu. Pierwszy przygotowała Komisja Europejska (budżet na poziomie 1,14 proc. PKB), przy sprzeciwie wspomnianej szóstki.

— Luksemburg ma już gotowy dokument, ale jeszcze nie ujawnia go w całości. Przymiarka do kompromisu powinna być przedstawiona na marcowym szczycie UE w Brukseli lub zaraz po nim — mówi Jarosław Pietras.

Na razie wiadomo tylko, że Jean-Claude Junker, premier Luksemburga, opowiada się za nierównym zmniejszeniem unijnego budżetu. W uproszczeniu cięcia mają ominąć biedniejsze nowe państwa członkowskie.

Teraz propozycję Luksemburga wezmą pod lupę zastępy ekspertów z poszczególnych krajów.

Niemiecka przeszkoda

W maju premier Junker zaprasza do siebie na konsultacje wszystkich szefów rządów UE. Rozmowy będą trudne, zwłaszcza z Niemcami.

— Ponad 1-proc. budżet UE oznacza, że Berlin będzie musiał pożyczyć brakujące środki na rynku finansowym, co oprócz kosztów może pogorszyć niemiecki deficyt — mówi Jarosław Pietras.

Mimo to — zdaniem ministra — politycy niemieccy nie widzą bezpośredniego związku między budżetem UE a spełnieniem wymogów paktu stabilności i wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Cięcia dla wybranych