Czytasz dzięki

Ciężki rok dla amerykańskich spółek węglowych

opublikowano: 03-06-2020, 09:22

Spółki zajmujące się wydobyciem węgla w Stanach Zjednoczonych borykają się z coraz większym kryzysem. Nie dość, że do niedawna sytuacja na rynku węgla wyglądał już bardzo źle, na to nałożyła się pandemia, co – zdaniem Moody’s – może doprowadzić do fali bankructw.

Agencja Moody's Investors Service ocenia, że zarobki północnoamerykańskich kopalń mogą spaść o ponad połowę w tym roku.

Górnictwo, węgiel
Zobacz więcej

Górnictwo, węgiel fot. Bloomberg

Zużycie węgla zostanie zmiażdżone w 2020 r. - napisali analitycy Moody’s.

Wyjaśniają, że gwałtowne i trwałe spowolnienie działalności gospodarczej spowoduje obniżenie wzrostu gospodarczego, zmniejszenie popytu na energię elektryczną i zmniejszenie popytu na stal, w sektorach które mocno wykorzystują węgiel.

Według szacunków Moody’s zysk przed opodatkowaniem, podatkami, amortyzacją spadnie w 2020 r.  o ponad 50 proc. zaś produkcja węgla energetycznego spadnie o ponad 25 proc. 

Walczący przemysł węglowy nie będzie mógł liczyć na pomoc ze strony Waszyngtonu, „ponieważ rząd USA kieruje finansowanie w kierunku sektorów, w których istnieje większe prawdopodobieństwo odreagowania w miarę kryzysu.” – napisali analitycy.

Agencja od sierpnia minionego roku wystawia negatywną rekomendację dla tego sektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane