Citi: szef Fed zawierzył nie tej krzywej rentowności

Bloomberg, MD
opublikowano: 28-03-2022, 18:37

Citigroup twierdzi, że Jerome Powell oparł swoje plany podwyżki stóp o 50 pkt. bazowych na stromiźnie krótkiego końca krzywej rentowności długu USA, nie zwracając uwagi na to, że krzywa kontraktów futures jest mocno odwrócona, informuje Bloomberg.

Citigroup przypomina, że w wystąpieniu w ubiegłym tygodniu szef Fed zasygnalizował podwyżkę stóp o 50 pkt. bazowych na najbliższym posiedzeniu w maju. Argumentem za tak agresywnym ruchem miała być rosnąca różnica między implikowaną przyszłą stopą trzymiesięcznych bonów skarbowych, a stopą obecnych bonów trzymiesięcznych, mająca sygnalizować malejące ryzyko recesji.

- Naszym zdaniem, Powell zbyt mocno uwierzył w niewłaściwą krzywą rentowności – napisał w raporcie Jason Williams, strateg Citigroup.

fot. Reuters/FORUM
fot. Reuters/FORUM

Bank wyliczył, opierając się na mocno odwróconej krzywej kontraktów futures na eurodolara dla okresu od czerwca 2023 do czerwca 2023 roku, że ryzyko recesji w USA w okresie następnych 12 miesięcy wzrosło do 20 proc. W lutym wynosiło 9 proc.

Bloomberg pisze, że rozbieżność między spreadem, na którym oparł swoje plany szef Fed, a krzywą kontraktów na eurodolara jest największa od 1994 roku kiedy po serii agresywnych podwyżek stóp przez bank centralny nastąpiły ich obniżki w kolejnym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane