City Index: GPW traci z powodu sytuacji w Polsce i za granicą

Chris Tedder, analityk City Index
28-07-2015, 09:37

Indeks WIG zakończył ubiegły tydzień minusie, w związku z rosnącymi niepokojami dotyczącymi jesiennych wyborów parlamentarnych. Z kolei ten tydzień warszawska giełda rozpoczęła od strat wynikających z pogorszenia nastrojów inwestorów na globalnych rynkach finansowych w związku z ogromną wyprzedażą chińskich akcji. WIG20 udało się jednak wyrównać straty i w konsekwencji notowania indeksu szerokiego rynku zamknęły się tylko nieznacznie „pod kreską".

Inwestorzy niepokoją się w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, wobec czego zmiana nastrojów globalnych inwestorów może prowokować dalszą wyprzedaż na GPW. Pomimo wysiłków Pekinu, na chińskich parkietach nadal mamy do czynienia ze znaczną zmiennością cen, która rozprzestrzeniła się we wtorek na inne rynki azjatyckie.

Najważniejszym wydarzeniem dla światowych rynków jest w tym tygodniu posiedzenie Rezerwy Federalnej. Może ono utorować drogę do podwyższenia stóp procentowych w USA, co z pewnością zaniepokoiłoby inwestorów zaangażowanych w akcje. Z drugiej strony poprawa globalnych nastrojów mogłaby stanowić „paliwo" dla odbicia się WIG. Ogółem, zapowiada się ciekawy i potencjalnie przełomowy tydzień dla akcji.

Patrząc z punktu widzenia analizy technicznej, zeszłotygodniowa wyprzedaż popchnęła WIG20 w dół, poniżej ważnego wsparcia w okolicy 2200 pkt., które obecnie pełni rolę oporu. Jego przebicie w górę może zwiastować dalsze zwyżki, ale dalsze spadki mogą oznaczać spadek wartości WIG20 do najniższego od trzech lat poziomu około 2177 pkt., niedaleko którego znajduje się istotne wsparcie w okolicach 2100 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Chris Tedder, analityk City Index

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / City Index: GPW traci z powodu sytuacji w Polsce i za granicą