Co piszą o Polsce

DI
opublikowano: 24-11-2009, 00:00

co pisza o polsce

Rząd Donalda Tuska najwyraźniej zrezygnował z realizacji zapowiadanych ambitnych celów gospodarczych i przez najbliższe dwa lata przy władzy skoncentruje się na już rozpoczętych projektach, jak budowa dróg, zwiększanie dostępności internetu czy przygotowanie kraju do piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. — pisze "The Wall Street Journal" ("WSJ").

Ponieważ rządowi w ciągu pierwszych dwóch lat kadencji nie udało się zapewnić większych wpływów z prywatyzacji, utorować drogi do wprowadzenia euro czy uprościć procedur biznesowych, teraz skupi się na mniej ambitnych celach — ocenia nowojorski dziennik.

"WSJ" cytuje Witolda Orłowskiego, głównego doradcę PricewaterhouseCoopers, który oświadczył, że "brak reform mających na celu powstrzymanie rosnącego długu, będzie oznaczać dla kraju wystawienie na poważne ryzyko w ciągu najbliższych czterech-sześciu lat".

Rządowi Donalda Tuska udało się w lutym uniknąć kryzysu walutowego, gdy kurs złotego był rekordowo niski. Jednocześnie "WSJ" zauważa, że opóźniało się ogłoszenie programu prywatyzacji, a wpływy z prywatyzacji wyniosą w tym roku tylko nieco ponad połowę założonego planu.

W opinii gazety, rządowi nie udało się też uproszczenie procedur w działalności gospodarczej, a ponad 87 proc. przedsiębiorców ankietowanych przez Business Centre Club nie zauważyło żadnych prób ograniczenia biurokracji.

"The Wall Street Journal",

23 listopada 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane