Cohn: deficyt handlowy nie ma znaczenia

opublikowano: 19-06-2018, 14:20
aktualizacja: 19-06-2018, 14:20

Gary Cohn, były doradca ekonomiczny prezydenta Donalda Trumpa, powiedział, że spory handlowe mogą zniweczyć korzyści ekonomiczne z obniżek podatków, które Kongres przyjął w zeszłym roku, a nawet spowolnić wzrost gospodarczy.

Tak może się stać - powiedział Cohn, gdy zapytano go, czy wojna handlowa może zniweczyć korzyści ekonomiczne wynikające z reformy podatkowej, która wspiera Donald Trump.

Gary Cohn
Zobacz więcej

Gary Cohn fot. Bloomberg

Cohn dodał, że eskalacja konfliktu w handlu może nawet wywołać recesję w taryfach USA i zwiększyć zadłużenie konsumentów, które historycznie były składnikami spowolnienia gospodarczego. 

Nigdy nie wiesz, co prowadzi do spowolnienia, dopóki nie znajdziemy się w nim - powiedział Cohn o recesjach.

Zasugerował także, że koncentracja Trumpa na bilansie handlowym jest nieuzasadniona. Zawsze mówiłem, że deficyt handlowy nie ma znaczenia - powiedział Cohn.

Administracja Trumpa przeforsowała reformę systemu podatkowego obniżającą stopę podatku korporacyjnego do 21 proc. z 35 proc. oraz stworzyła inne zachęty dla przedsiębiorstw, m.in. odpisy wydatków kapitałowych.

W jego opinii firmy wahają się, czy dokonać inwestycji, ponieważ chcą zobaczyć, jak przebiegają negocjacje handlowe. Cohn, który wcześniej pełnił funkcję prezesa Goldman Sachs Group. 

Raporty finansowe za I kwartał spółek z indeksu S&P500 pokazały, że największe firmy w kraju nie zwiększyły części zysków, które przeznaczyły na inwestycje związane z tworzeniem miejsc pracy od czasu obniżki podatków, mimo że w ciągu kwartału dodały około 30 mld USD do wspólnego zysku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu