Coveney: kolejne rosyjskie banki będą odcięte od SWIFT

opublikowano: 04-03-2022, 13:24

Szef MSZ Irlandii Simon Coveney powiedział, że w następnej rundzie sankcji UE więcej rosyjskich banków zostanie odciętych od systemu międzynarodowych płatności SWIFT, informuje Reuters.

- Więcej rosyjskich banków zostanie odciętych od systemu SWIFT. Spodziewam się, że wszystkie statki pływające pod banderą Rosji dostaną zakaz wpływania do portów w Unii Europejskiej. Spodziewam się także, że zakażemy importu kolejnych towarów, jak stal, drewno, aluminium i być może także węgiel – powiedział Coveney w irlandzkiej telewizji RTE.

Reuters przypomina, że w środę odcięto od SWIFT siedem rosyjskich banków, w tym drugi pod względem wielkości VTB. Największy, Sberbank, a także Gazprombank, nie zostały odcięte od systemu międzynarodowych płatności w związku z rolą odgrywaną podczas handlu rosyjskimi surowcami energetycznymi.

Premier Mateusz Morawiecki wzywał w minionym tygodniu do wprowadzenia kolejnych, „miażdżących” sankcji wobec Rosji, w tym odcięcia od SWIFT całego rosyjskiego systemu bankowego, a także wprowadzenie embargo na rosyjski węgiel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane