COVID nie dopadł programistów

opublikowano: 14-10-2020, 22:00

Pandemia nie wpłynęła na zarobki w IT. Nawet 80 proc. stanowisk oferowanych programistom dotyczy pracy, za którą miesięcznie mogą zarobić minimum 15 tys. zł

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

- dlaczego programiści nie muszą się martwić kryzysem wywołanym przez pandemię,

- na jakie zarobki mogą liczyć,

- jak zmieniają się ich wynagrodzenia w czasie.

Niedobór speców od technologii to bolączka branży informatycznej od lat. Nawet kryzys covidowy nie obniżył znacząco ich zarobków.

STABILNE WARUKI:
STABILNE WARUKI:
Mimo pandemii rynek IT zdaje się nieugięty, a oczekiwania programistów wraz z proponowanym wynagrodzeniem nie odbiegają od dotychczasowych standardów.
Fot. AdobeStock

— Programiści to jeden z niewielu zawodów, którego skutki pandemii nie dosięgnęły, a jeśli już, to w bardzo niewielkim stopniu. Mimo trwającej od marca trudnej sytuacji gospodarczej średni wzrost wynagrodzeń w sektorze wynosi 5-10 proc. Poza tym aż 18 proc. specjalistów IT deklaruje, że ich zarobki wzrosły — mówi Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania online Kodilla.com.

Z najnowszych danych dotyczących wynagrodzeń i oczekiwań wobec specjalistów z branży IT, które zebrała Kodilla.com, wynika, że nawet 80 proc. stanowisk oferowanych programistom przez agencje rekrutacyjne dotyczy pracy, za którą miesięcznie można zarobić minimum 15 tys. zł.

Wiedza i doświadczenie

Zarobki różnią się w zależności od formy zatrudnienia. W przypadku umów o pracę 60-70 proc. ofert to stanowiska z wypłatą rzędu od 15 tys. zł brutto. Najwięcej takich propozycji jest dla kandydatów z co najmniej 4-5-letnim doświadczeniem i rozległą wiedzą na temat rozwiązań komercyjnych.

— Oczywiście zdarzają się firmy, które oferują wyższe wynagrodzenie, nawet 18 tys. zł brutto. Trzeba też pamiętać o podwyższonych kosztach uzyskania przychodu, powiększających kwotę netto, którą pracownik otrzyma po odliczeniu podatków — tłumaczy Krzysztof Kobyliński, lider zespołu IT w firmie Devire.

Na jeszcze więcej ofert mogą liczyć programiści, którzy chcą pracować na kontraktach B2B. Propozycji pracy, za którą pensja zaczyna się od 15 tys. zł brutto, jest aż 80 proc. Na takie wynagrodzenie może liczyć ekspert na poziomie regular oraz senior, posiadający co najmniej 3-letnie doświadczenie, choć są wyjątki od tej reguły.

— Ogólna tendencja jest taka, że programista, który chce zarabiać na umowie B2B 15 tys. zł i więcej, powinien posiadać od trzech do pięciu lat doświadczenia. Zdarza się jednak, że także z 2-letnim doświadczeniem otrzyma wynagrodzenie na podobnym poziomie. Wszystko zależy od technologii, w której programuje — mówi Anastasia Kotliarenko z firmy Devire.

Według Magdaleny Szabelskiej, menedżerki w zespole rekrutacji i kontraktów IT w agencji Randstad, zarobki od 15 tys. zł wzwyż dotyczą najbardziej pożądanych profili kandydatów, do których trudno dotrzeć.

— Z naszej perspektywy około 70 proc. ofert pracy dla programistów dotyczy stanowisk, na których można zarobić powyżej 15 tys. zł miesięcznie. Chodzi o testerów automatycznych, programistów Java i .NET z przynajmniej 3-letnim doświadczeniem, a także specjalistów o kompetencjach regular i senior z obszaru big data oraz IT security — mówi Magdalena Szabelska.

Okazuje się, że nawet nie nawiązując stałej współpracy z firmą IT można zarobić 15 tys. zł miesięcznie. Z danych z portalu Useme.com, ułatwiającego rozliczanie usług freelancerskich, wynika, że w przypadku programistów w ciągu ostatniego roku umów o dzieło na 15 tys. zł lub więcej podpisano 45.

— Jeśli programista wykona swoje obowiązki w satysfakcjonujący firmę sposób, będzie mógł liczyć na ciągłość — mówi Robert Włodarek z Useme.com.

Mediana w górę

Według danych No Fluff Jobs, portalu z ofertami pracy dla programistów, mediana najniższych proponowanych zarobków w przypadku umowy B2B w pierwszym półroczu 2020 r. wyniosła 12 tys. zł (+ VAT), podczas gdy w pierwszej połowie 2019 r. było to 10 tys. zł (+VAT). W przypadku najwyższych mediana wyniosła 17,6 tys. zł (+ VAT), czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. W przypadku umów o pracę oferowane wynagrodzenie specjalistów w branży IT wynosiło od 8,9 do 13,2 tys. zł brutto i było kilka procent wyższe niż w ubiegłym roku.

Najbardziej poprawiły się pensje mid developerów. Na umowach B2B proponowano im 9-14 tys. zł (+ VAT), podczas gdy rok temu przedział wynosił 8-13 tys. zł. Na umowie o pracę ich wynagrodzenie waha się między 8 a 12 tys. zł. Juniorzy mogą liczyć na 4-7 tys. zł (+ VAT) na B2B, a na umowie o pracę na 4-6,3 tys. zł. Seniorzy nadal mają najwyższe wynagrodzenia w branży, które wynoszą od 15 do nawet 20 tys. zł (+ VAT) na B2B oraz 13-18 tys. zł na umowach o pracę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane