Czytasz dzięki

Credit Agricole spodziewa się spadku PKB o 10,5 proc. w II kwartale

opublikowano: 08-06-2020, 10:52

Ekonomiści Credit Agricole Bank Polska podtrzymali prognozę 3,8-procentowego spadku PKB w Polsce w 2020 r., ale zmienili profil czasowy i oczekiwaną strukturę wzrostu gospodarczego.

„Dane o aktywności gospodarczej w kwietniu (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa) okazały się znacząco gorsze od naszych oczekiwań. Dlatego zrewidowaliśmy naszą prognozę dynamiki PKB w II kw. w dół do -10,5 proc. r/r.” – napisano w raporcie „MakroMapa”.

Jak jednak zaznaczono, napływające w ostatnim czasie tzw. miękkie wskaźniki koniunktury (m.in. transakcje kartami płatniczymi, natężenie ruchu drogowego, rezerwacje obiektów noclegowych) wskazują na rosnący optymizm wśród gospodarstw domowych. 

„Tym samym podnieśliśmy naszą prognozę konsumpcji w II poł. 2020 r. Nadal oczekujemy, że spożycie prywatne będzie spadać w ujęciu rok do roku, jednak w mniejszym stopniu niż poprzednio” – dodano.

Zdaniem ekonomistów, pesymistycznie wyglądają natomiast perspektywy inwestycji, i to zarówno firm, jak i gospodarstw domowych. 

„W sumie, spadek inwestycji ogółem będzie się pogłębiał i w II poł. br. osiągnie dwucyfrowe tempo w ujęciu rok do roku” – napisano

W ocenie ekonomistów, dynamika PKB będzie kształtowała się poniżej zera do I kw. 2021 r. włącznie. Następnie z uwagi na oddziaływanie efektów niskiej bazy tempo wzrostu gospodarczego będzie wyraźnie dodatnie. 

„Prognozujemy, że dynamika PKB wyniesie 3,2 proc. średniorocznie w 2021 r. Dodatkowym czynnikiem wsparcia dla wzrostu PKB w przyszłym roku będzie uruchomienie unijnego funduszu odbudowy. Przyczyni się on do szybszego wzrostu inwestycji i wzrostu gospodarczego nie tylko w 2021 r. ale również w kolejnych latach” – dodano.

Prognoza inflacji poszła w górę do 3,6 proc. dla 2020 r. Prognoza na 2021 r. zakłada natomiast spadek do 2,2 proc.

Złoty ma się umacniać, a do końca roku kurs EUR/PLN spadnie do 4,37 zł, uważają ekonomiści. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane