Credit Suisse zapłaci 135 mln USD za manipulacje na foreksie

Marek Druś, Bloo
opublikowano: 14-11-2017, 09:34
aktualizacja: 14-11-2017, 09:38

Credit Suisse zgodził się zapłacić 135 mln USD po tym jak nowojorski regulator odkrył nieprawidłowości w działaniach szwajcarskiego banku na rynku walutowym.

Dochodzenie wykazało, że traderzy i inni pracownicy banku działali w porozumieniu ze swoimi odpowiednikami z innych banków i handlowali na rynku walutowym wykorzystując informacje poufne dotyczące swoich klientów. Zawarta ugoda pozwoliła Credit Suisse uniknąć przyznawania się lub zaprzeczenia zarzutom.

Dochodzenie Nowojorskiego Departamentu Usług Finansowych dotyczyło okresie od 2008 do 2015 roku. Wykazało, że bank wykorzystywał oprogramowanie do zarabianiu na przeprowadzaniu transakcji na rynku walutowym krótko przed transakcją klienta, o której wiedział. Credit Suisse miał także czasami odrzucać zlecenia klientów, opóźniać je w celu odniesienia własnych korzyści i tłumacząc to później błędem technicznym. Traderzy banku porozumiewali się między sobą korzystając z komunikatorów i manipulowali kursami walut koordynując działania.

Sprawa Credit Suisse to tylko czubek góry lodowej. Regulatorzy na całym świecie nałożyli już łącznie 10 mld USD kar na największe banki za koordynowanie działań na rynkach walutowych. Przeciwko Credit Suisse dochodzenia prowadzone są jeszcze w Szwajcarii, Brazylii i Europie.

Szefowa nadzoru nowojorskiego, Maria Vullo, ogłaszając ugodę z Credit Suisse mówiła, że menedżerowie banku „rozmyślnie wspierali kulturę nadużycia”, która doprowadziła do naruszenia prawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloo

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Credit Suisse zapłaci 135 mln USD za manipulacje na foreksie