Cukier w UE najdroższy od dwóch lat

19-10-2011, 14:46

Podczas gdy świat zmaga się z największą od czterech lat nadpodażą cukru, bariery handlowe sprawiają, że Unia Europejska boryka się już drugi rok z rzędu z jego niedoborem - informuje Bloomberg.

Zaopatrzenie UE będzie w tym roku rozliczeniowym mniejsze o jakieś 1,1 mln ton wobec popytu, wynika z danych Committee of European Sugar Users, którego członkami są takie koncerny jak Nestle, Unilever czy Kraft Foods.

Światowa produkcja przekroczy natomiast popyt o 5,32 mln ton. Choć ceny cukru na świecie w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy spadły o 22 proc., to w UE osiągnęły dwuletni szczyt.

Od 2006 r. Unia, która niegdyś była drugim eksporterem cukru na świecie, wydała ok. 5,2 mld EUR na zmniejszenie branży po tym jak Światowa Organizacja Handlu zakazała stosowania subsydiów powodujących dumping cenowy na rynkach światowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Cukier w UE najdroższy od dwóch lat