Cyfrowa Polska: rynek oczekuje modyfikacji w podatku od importu usług

  • PAP
opublikowano: 09-03-2021, 12:49

Zmodyfikowanie obowiązujących zasad odliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług, jest kierunkiem zmian, jakich oczekują podatnicy - komentuje Związek Cyfrowa Polska. Modyfikacja ta to jedno z rozwiązań jakie zaproponował resort finansów w ramach pakietu SLIM VAT 2.

Zdaniem związku, regulacje te powinny też dotyczyć rozliczeń z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT), jak również zniesienia warunku otrzymania faktury dokumentującej WNT w terminie trzech miesięcy.

Jak argumentuje prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik w piśmie skierowanym do Ministerstwa Finansów, konsekwencje finansowe prowadzenia rozliczeń zgodnie z obecnymi przepisami - a w szczególności konieczność zapłaty odsetek - odczuwalne są przez podmioty, które raportują sprzedaż towarów oraz zakupy wewnątrzwspólnotowe i które nie są w stanie dotrzymać terminu trzech miesięcy np. ze względu na niedostępność faktur wystawionych przez kontrahenta.

Cyfrowa Polska uważa też za zasadne wdrożenie systemu ustrukturyzowanych faktur elektronicznych poprzez wprowadzenie tego rozwiązania etapowo zaczynając od istotnej długości okresu przejściowego, podczas którego to rozwiązanie będzie fakultatywne.

Jak podkreślono w piśmie do resortu finansów, ważną kwestią dla przedsiębiorstw jest obecna tendencja do wdrażania w całej UE szeregu różnych systemów e-fakturowania i raportowania w czasie rzeczywistym, przy ograniczonej harmonizacji lub też jej braku.

“Takie rozdrobnienie technologiczne jednolitego rynku Unii Europejskiej stanowi jednak sporą barierę dla przedsiębiorstw, które chcą prowadzić działalność transgraniczną i to niezależnie od ich wielkości. Często prowadzi to do ponoszenia przez przedsiębiorstwa kosztów oraz powstania barier wejścia na nowe rynki, co szkodzi finalnie interesom konsumentów” - informuje Związek Cyfrowa Polska.

Związek postuluje, by opracowane rozwiązania e-fakturowania przez polski rząd wpisywały się w te, które zostały już wdrożone w innych krajach UE, bądź mogą pojawić się w Unii i poza nią w przyszłości.

Według związku takie dostosowanie pozwoli uniknąć dublowania się kosztów ponoszonych przez polskich podatników, którzy będą musieli budować systemy informatyczne, aby spełnić wymogi zarówno polskiego systemu, jak i systemów obowiązujących w innych krajach.

W ocenie związku najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby polski rząd ustalił harmonogram, który umożliwiłby skuteczną integrację propozycji różnych krajów przed wdrożeniem systemu faktur ustrukturyzowanych w Polsce.

Resort finansów zaprezentował pakiet SLIM VAT 2 w lutym tego roku. Składa się on z pięciu bloków i zawiera 15 uproszczeń. Pierwszy blok zmian dotyczy prostszego fakturowania, drugi "przyjaznego odliczania VAT", trzeci - zmian dot. VAT w obrocie międzynarodowym, czwarty - rozliczeń VAT w obrocie nieruchomościami, a piąty poprawy płynności w ramach mechanizmu podzielonej płatności oraz modyfikacji w uldze na złe długi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane