Czechy: E-winiety od 2021 roku, ale bez automatycznego egzekwowania mandatów

  • PAP
opublikowano: 05-09-2019, 19:56

Elektroniczne winiety autostradowe zaczną w Czechach funkcjonować od 2021 roku, ale system automatycznego egzekwowania mandatów za ich brak zostanie wprowadzony później - poinformował w czwartek czeski minister transportu Vladimir Kremlik.

Według niego do kontroli legalności korzystania z autostrad policjanci i celnicy będą wykorzystywać kamery umieszczone w pojazdach służbowych, na stałych podporach i na bramkach do naliczania myta obowiązującego pojazdy o dopuszczalnej masie ponad 3,5 ton.

Na razie mandaty za brak elektronicznych winiet mają wystawiać na miejscu policjanci, ale w przyszłości będzie to załatwiane automatycznie w ramach postępowania administracyjnego.

Prezentując na konferencji prasowej nowe winiety, Kremlik powiedział, że jego resort planuje rozpisanie kilku przetargów na dostawę systemu. Państwo nie chce mieć przy tym jednego generalnego dostawcy i system rozdzielono na kilka części. Jeden z przetargów dotyczy dostarczenia policji i służbie celnej około 40 samochodów, które wyposaży się w sprzęt do kontrolowania winiet autostradowych. Inne wyłonią na przykład dostawców kamer zapisujących numery rejestracyjne pojazdów czy systemu ewidencjonowania sklepowej sprzedaży winiet.

Ministerstwo transportu liczy na zaoszczędzenie dzięki e-winietom nawet 100 mln koron (17 mln złotych), jakie musiałoby wydać na druk i dystrybucję winiet papierowych oraz na wyrównanie strat spowodowanych ich fałszowaniem.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy