Czeska gospodarka wzrosła wolniej niż oczekiwano

opublikowano: 16-02-2016, 11:14

W czwartym kwartale wzrost gospodarczy Czech okazał się niższy niż prognozowali analitycy. To skutek niespodziewanych problemów w energetyce i branży chemicznej.

W czwartym kwartale 2015 roku PKB Czech wzrósł o 3,9 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano 4,5 proc. wzrostu. W trzecim kwartale gospodarka Czech rosła w tempie 4,7 proc.

Wolniejsze tempo wzrostu w czwartym kwartale jest skutkiem niespodziewanych wydarzeń w największych spółkach. W Unipetrolu, jedynej w kraju rafinerii, doszło do awarii, która spowodowała wyłączenie kluczowych instalacji na ok. rok. Największy czeski koncern energetycznych, CEZ, musiał pogodzić się z nieplanowanymi przerwami w pracy jego elektrowni atomowej Dukovany. 

- Najnowsze dane lekko naruszają wizerunek Czech jako europejskiego tygrysa gospodarczego – komentuje Pavel Sobisek, główny ekonomista Unicredit w Pradze.
Jego zdaniem, czeska gospodarka pokazuje także oznaki spowolnienia produkcji przemysłowej w grudniu, co jest widoczne także w przypadku innych europejskich państw.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Czeska gospodarka wzrosła wolniej niż oczekiwano