Czeskie rentowności najniższe w historii

Inwestorzy na wyścigi skupują obligacje czeskiego skarbu o krótszych terminach zapadalności, pośród spekulacji że bank centralny przestanie przeciwdziałać umocnieniu krajowej waluty.

Rentowności 3-letnich obligacji czeskiego skarbu zniżkowały w piątek do wcześniej nie notowanych minus 0,6 proc. Inwestorzy zagraniczni kupują czeskie papiery dłużne mimo utrzymujących się ujemnych dochodowości, w oczekiwaniu że w połowie przyszłego roku bank centralny zniesie minimalny kurs wymiany euro na koronę. Instytucja od 2013 r. interweniowała, nie pozwalając na nadmierne umocnienie korony, starając się wesprzeć w ten sposób inflację i wzrost gospodarczy.

Drogę do rezygnacji z minimalnego kursu wymiany euro na koronę otworzył wzrost inflacji, zauważa agencja Bloomberg. Dodatkowym wsparciem dla czeskich obligacji jest także poprawiająca się kondycja finansów publicznych nad Wełtawą. Czechy są na najlepszej drodze, by pierwszy raz od 20 lat zanotować nadwyżkę budżetową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czeskie rentowności najniższe w historii