Czy AI wpływa na plany pracownicze firm

opublikowano: 21-05-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Większość polskich przedsiębiorców nie planuje zmian w zatrudnieniu z powodu sztucznej inteligencji, ale 13 proc. analizuje możliwe skutki wdrożenia narzędzi, które ją wykorzystują.Transformacje w firmach

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Czy firmy planują zmiany w zatrudnieniu wynikające z rozwoju sztucznej inteligencji?
  • Czy AI wpływa na modele operacyjne w polskich firmach?
  • Jakie bariery napotykają firmy podczas wdrażania w firmie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję?

W ostatnich miesiącach coraz częściej mówi się o wprowadzeniu w firmach robotyzacji i sztucznej inteligencji. Dyskusje dotyczą m.in. konsekwencji wdrażanych zmian i ich wpływu na zatrudnienie. Z niedawnego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że 12 proc. ankietowanych przyznaje, że zna kogoś, kto w ciągu ostatniego roku stracił zatrudnienie z powodu automatyzacji. Natomiast z najnowszego badania EY Polska „Wpływ AI Na rynek pracy” można wywnioskować, że firmy pozostają na ten moment obojętne na wpływ sztucznej inteligencji.

Ponad połowa ankietowanych (59 proc. odpowiedzi) przyznała, że w najbliższych dwóch latach nie planuje z jej powodu zmian w zatrudnieniu, z kolei 13 proc. przymierza się nawet do zwiększenia liczby pracowników - wynika z raportu EY Polska. Równocześnie taki sam odsetek firm (13 proc.) analizuje możliwe zmiany dotyczące wdrożenia w przedsiębiorstwie narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. Jak zakłada EY Polska, w najbliższych miesiącach liczba ta się zwiększy.

– Nie ulega wątpliwości, że proces szerszych zmian wynikających z rozwoju narzędzi sztucznej inteligencji już się rozpoczął. Są one powszechnie wykorzystywane m.in. w branży e-commerce. Wiele organizacji prowadzi procesy transformacyjne, dostosowujące je do wymogów współczesnego, coraz bardziej cyfrowego świata. Jednak w przypadku sztucznej inteligencji firmy w Polsce nie znajdują się jeszcze na etapie, w którym to zjawisko jest równoznaczne ze zmianami w strukturze zatrudnienia. Część z nich rozpoczęła analizy, jednak dla większości zakres możliwych zastosowań sztucznej inteligencji pozostaje wciąż zbyt ograniczony dla wprowadzania szerszych zmian – mówi Artur Miernik, partner EY Polska i lider praktyki workforce advisory w ramach People Advisory Services.

Dostępność narzędzi wykorzystujących możliwości AI nie wpływa na modele operacyjne polskich firm. 43 proc. nie planuje w tym zakresie żadnych zmian, a 19 proc. jeszcze nie ma zdania na ten temat. Z firm, które mają w planach podejmowanie konkretnych działań, największy odsetek (21 proc.) wskazuje na możliwość większej elastyczności w formach zatrudnienia. 9 proc. planuje skrócić dzienny czas pracy, a 6 proc. oddelegować powtarzalne zadania do wykonania przez AI. Jedynie 3 proc. badanych zakłada przejście na czterodniowy tydzień pracy.

– Obecnie żadna transformacja biznesowa nie może odbyć się bez udziału technologii. Jednak pierwszym krokiem jest zawsze zrozumienie zasad funkcjonowania danego rozwiązania i wpływu na usprawnienie konkretnych procesów w organizacji – mówi Wioletta Marciniak-Mierzwa, senior menedżerka w zespole People Advisory Services w EY Polska.

Poznaj program kongresu “HR Summit 2023”, 18-19 września 2023, Warszawa >>

Bariery

Wdrożenie w firmie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję nie jest proste – jedynie 7 proc. przedsiębiorców nie miało z tym żadnych kłopotów. Największym problemem dla firm były bariery organizacyjne (26 proc. wskazań). Równie wielu badanych wskazywało na trudności techniczne (25 proc.). Na dalszych pozycjach znalazły się ograniczenia w zakresie posiadanych kompetencji (16 proc.) i poczucia bezpieczeństwa (15 proc.). Najrzadziej wskazywanymi problemami były bariery prawne (10 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane