Czy twoja firma sprowadza towary od podatników z państw członkowskich UE?

Tomasz Michalik
opublikowano: 09-02-2004, 00:00

Dlaczego jest to istotne?

- Podobnie jak w przypadku eksportu towarów, import z państw członkowskich zastąpi konstrukcja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

- W przypadku zakupu towarów w rozszerzonej UE, a następnie ich sprowadzenia do kraju, brak granic celnych oznaczać będzie brak procedur i dokumentów celnych. Podatek VAT określi sam podatnik (zasada samoopodatkowania — odpowiedzialność za rozliczenie VAT zostaje przeniesiona na odbiorcę towarów). Podatnik będzie musiał sam ustalić podstawę opodatkowania i moment powstania obowiązku podatkowego. To istotna zmiana w stosunku do stanu obecnego, gdzie w przypadku importu towarów podatnik po prostu rozlicza podatek na podstawie dokumentu SAD. W celu udokumentowania odliczenia podatku naliczonego, potrzebna będzie dokumentacja (np. faktura dostawcy zagranicznego z numerami podatkowymi). Do śledzenia handlu wewnątrz UE wymagane będą także nowe sprawozdania — kwartalne informacje podsumowujące oraz miesięczne raporty Intrastat.

- Do towarów znajdujących się w dniu przystąpienia do Unii Europejskiej w tranzycie stosować się będą przepisy przejściowe.

- W odniesieniu do usług związanych z wewnątrzwspólnotowym handlem towarami (np. brokerskich, przeładunkowych, transportowych) zmienią się zasady dotyczące miejsca dostawy. Odbiorcy prowadzący działalność gospodarczą muszą sami naliczać podatek VAT z tytułu takich usług.

Co należy zrobić?

- Zidentyfikować wszystkie sytuacje wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonywane przez firmę i ich prawidłowe ujęcie podatkowe (VAT), z uwzględnieniem wszelkich ewentualnych przepisów przejściowych lub specjalnych.

- Określić właściwe procedury przepływu dokumentów i informacji dotyczących obrotu towarami

- Określić procedurę przekazywania polskiego numeru VAT UE, aby dostawca mógł zastosować stawkę 0 proc. lub zwolnienie

- Zmodyfikować systemy księgowe oraz planowania zasobów w celu prawidłowego ujmowania transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego i realizacji obowiązków sprawozdawczych.

Konsekwencje dla firmy

- Zniesienie kontroli granicznych powinno przyspieszyć odprawę celną i mieć pozytywny wpływ na terminy dostaw, zarządzanie łańcuchem dostaw oraz koszty związane z pozyskiwaniem towarów z innego państwa członkowskiego UE.

- Odpowiedzialność za rozliczanie VAT oraz odnotowywanie przemieszczeń towarów spocznie na firmach, nie organach celnych. Pojawią się nowe ważne obowiązki sprawozdawcze (wymóg sporządzania informacji podsumowujących i deklaracji Intrastat — nieprawidłowości będą podlegały sankcjom).

- Stosowane procedury muszą zapewnić dostęp, zbieranie i podawanie dokładnych informacji we właściwym terminie.

- Systemy księgowe oraz planowania zasobów przedsiębiorstwa muszą zostać zmodyfikowane w celu rozliczania VAT na zasadzie samoopodatkowania i spełniania dodatkowych wymogów sprawozdawczych.

- Jeśli dostawcy z UE nie będą potrafili wykazać wystarczających podstaw do stosowania zerowej stawki VAT, będą musieli naliczać ten podatek.

- Planowanie na potrzeby podatku VAT może ułatwić lub poprawić przepływy środków pieniężnych i zmniejszyć obciążenia administracyjne.

Autor jest partnerem Zespołu Vat Ernst &Young

Tomasz. Michalik@pl.ey.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Michalik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Czy twoja firma sprowadza towary od podatników z państw członkowskich UE?