Czytasz dzięki

Dałeś darowizny, dokładnie policz, ile możesz odliczyć

iwa
opublikowano: 26-03-2012, 18:13

Przekazanie darowizn nie pozwala na ich odliczenie od dochodu w całości. Tylko przeznaczone na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą nie są niczym ograniczone.

Ulga na darowizny, pomniejszająca dochód, jest limitowana. Dlatego, rozliczając ją w rocznym zeznaniu, podatnik musi dokładnie obliczyć wysokość przysługującego mu odliczenia. Dla każdego może być ono inne, ponieważ zależy od dochodu wykazanego w rocznym PIT. Przypomina o tym resort finansów. Eksperci Krajowej Informacji Podatkowe niejednokrotnie udzielali tego typu wyjaśnień.

Prawo do odliczeń dają darowizny przekazane na organizacje prowadzące działalność charytatywną, na cele kultu religijnego, na honorowe krwiodawstwo oraz na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. W ostatnim przypadku odliczenie darowizny nie jest limitowane, można odjąć od dochodu całą jej kwotę. W pozostałych natomiast obowiązuje limit – 6 proc. dochodu. I uwaga – ta granica dotyczy każdego rodzaju z tych darowizn, ale łącznie ich odpis nie może również przekroczyć 6 proc. dochodu podatnika. Darowizny są bowiem sumowane.

Jako przykład można przytoczyć sprawę, z którą podatnik zwrócił się do KIP. Poinformował, że dokonał dwóch darowizn na cele kultu religijnego (np. na konto bankowe Radia Maryja i Telewizji Trwam) i na rzecz organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego na cele pożytku publicznego (np. na ochronę środowiska). Otrzymał odpowiedź, że ma prawo odliczyć obie darowizny – i na cele kultu religijnego i na rzecz wspomnianej organizacji - ale łącznie dla obydwu do wysokości 6 proc. dochodu.

Inny podatnik z kolei podał, że osiągnął w roku podatkowym 50 tys. zł przychodów opodatkowanych, a jego koszty uzyskania przychodu wyniosły 25 tys. zł. Czyli dochód do opodatkowania równał się połowie przychodów – 25 tys. zł. Podatnik przekazał w ciągu roku kilka darowizn. Okazało się, że w sumie stanowiły 35 proc. dochodu. 2500 zł, czyli 10 proc. dochodu to była darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego. Z kolei 1250 zł (5 proc. dochodu) przekazał na cele kultu religijnego, a 5 tys. zł (20 proc. dochodu) - na cele charytatywno-opiekuńcze.

KIP stwierdziła, że podatnik może dokonać odliczeń wszystkich darowizn, z których dwie może uwzględnić tylko w granicach limit. To kwoty przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz na cele kultu religijnego. Ponieważ w ich przypadku podatnik nie może łącznie odjąć więcej niż 6 proc. dochodu, w związku z tym kwota do odliczenie wynosi 1500 zł (6 proc. z 25 tys. zł). Oprócz tego – jak wyjaśniono – podatnik ten może odliczyć w
pełnej wysokości, bez ograniczenia jakimkolwiek limitem, darowiznę, której dokonał na cele charytatywno-opiekuńcze. W sumie ma prawo odpisać od dochodu 6500 zł (1500 zł plus 5 tys. zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: iwa

Polecane