Dane o inflacji umocniły złotego i ceny obligacji

Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. E.Romera Warszawa-Wrocław S.A.
15-11-2002, 18:07

17.26 (Reuters) - Piątkowe dane o niskiej inflacji pozwoliły umocnić się złotemu i doprowadziły do niewielkich zakupów obligacji z krótkiego końca krzywej rentowności, powiedzieli dealerzy.

Złoty nie zmienił się znacząco wobec euro, za które płacono 3,9517 złotego. Waluta umocniła się natomiast o 0,2 procenta wobec dolara do 3,9250 złotego.

W październiku inflacja spadła do nowego minimum 1,1 procent, co świadczy o braku presji cenowej w polskiej gospodarce i stwarza warunki do kolejnej obniżki stóp procentowych.

Ceny papierów dłużnych z krótkiego końca krzywej rentowności nieznacznie umocniły się przed publikacją danych. Rentowność dwuletnich obligacji spadła o sześć punktów bazowych do 5,73 procent.

Rentowność pięcioletnich papierów spadła o dwa punkty do 5,87 procent, a 10-letnich nie zmieniła się i wynosiła 5,94 procent.

Zdaniem dealerów wzrost popytu na polskie papiery dłużne można częściowo tłumaczyć nieoczekiwaną obniżką stóp procentowych banku centralnego Słowacji, aż o 150 punktów bazowych do 6,5 procent. To o 50 punktów poniżej poziomu głównej stopy procentowej NBP.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. E.Romera Warszawa-Wrocław S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dane o inflacji umocniły złotego i ceny obligacji