Deficyt budżetowy Nowej Zelandii niższy niż zakładano

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 12-10-2021, 08:45

W roku fiskalnym 2020-2021 budżet rządu Nowej Zelandii wykazał niższy deficyt niż zakładały wcześniejsze prognozy. To zasługa mocnego odbicia gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

Auckland, Nowa Zelandia
Auckland, Nowa Zelandia
fot. Brendon O'Hagan/Bloomberg

Według danych Departamentu Skarbu, w roku podatkowym zakończonym 30 czerwca 2021 r. w kasie państwa zabrakło środków o wartości 4,6 mld NZD (3,2 mld USD) o ponad 10,6 mld NZD mniej niż zakładała majowa prognoza budżetowa. Rok wcześniej deficyt zamknął się kwotą 23,1 mld NZD. W relacji do PKB udział deficytu wyniósł 30,1 proc. podczas gdy majowe oszacowanie mówiło o 34-proc. udziale.

Minister finansów Nowej Zelandii podkreślił, że niemal wszystkie wskaźniki potwierdzają, że gospodarka radziła sobie lepiej niż oczekiwano.

Wykazuje silne odbicie od pierwszej blokady w 2020 r. i dobrze wróży na wyjście z obecnej fali epidemii – powiedział Grant Robertson.

W kwartale obejmującym okres od kwietnia do czerwca 2021 r. PKB Nowej Zelandii wzrósł o 2,8 proc. zaś bezrobocie spadło do 4 proc. Z kolei inflacja przyspieszyła do 3,3 proc. przebijając cel banku centralnego określonego korytarzem 1-3 proc. Zmusiło to władze monetarne do przeprowadzenia w zeszłym tygodniu pierwszej od siedmiu lat podwyżki stóp procentowych. Benchmarkowa stawka pieniężna podwyższona została o 15 punktów bazowych do 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane