Departament MSP za wniesieniem Petrobaltiku do Grupy Lotos

opublikowano: 14-01-2004, 10:45

ISB: Departament Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) pozytywnie zaopiniował wniosek Nafty Polskiej o wniesienie Petrobaltiku, spółki wydobywającej ropę na obszarze Morza Bałtyckiego, do Grupy Lotos SA, powiedział agencji ISB we wtorek wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.

“Decyzja ministra w tej kwestii powinna nastąpić dziś lub jutro” - powiedział ISB Soroka.

Wiceminister powiedział także, że aktywa Petrobaltiku zrekompensują Lotosowi negatywny bilans, który mógłby powstać po konsolidacji firmy z trzema rafineriami południowymi.

“Będą, oczywiście, potrzebne środki na rozwój Lotosu i stąd plany debiutu publicznego, jednak on sam nie jest jeszcze przesądzony” - powiedział Soroka dodając, że decyzja o sposobie sprzedaży Lotosu powinna zapaść przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, czyli przed 1 maja tego roku.

Prezes Lotosu Paweł Olechnowicz szacował w czerwcu ub. roku negatywny bilans konsolidacji z rafineriami Czechowice, Gorlice i Jasło na 300 mln zł, a Soroka mówił w lipcu o 150 mln zł. Harmonogram budowania Grupy Lotos przewiduje, że proces konsolidacji kapitałowej zostanie zakończony w końcu pierwszego kwartału 2004 roku.

Według wiceministra pozytywna jest pogłębiająca się współpraca między Lotosem a PKN Orlen w zakresie produkcji, handlu i logistyki. Również w kontekście tworzenia paliwowego koncernu środkowoeuropejskiego taka współpraca byłaby elementem pozytywnym, dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Departament MSP za wniesieniem Petrobaltiku do Grupy Lotos