DI BRE radzi kupować akcje w marcu

opublikowano: 12-03-2013, 17:09

Specjaliści biura uważają, że drugi kwartał będzie dobry dla posiadaczy akcji i dlatego trwającą korektę uważają za okazję do zakupów.

Michał Marczak, szef analityków DI BRE Banku, podkreśla, że dane makroekonomiczne z gospodarki amerykańskiej coraz wyraźniej potwierdzają ożywienie (rosną zamówienia w przemyśle, ponownie wzrosły wskaźniki odzwierciedlające nastroje konsumentów), nie widać również istotnego wpływu zacieśnienia fiskalnego na dane.

- Powolna poprawa sytuacji w USA oraz Azji przenosi się na kraje europejskie, przy czym tu utrzymuje się silne rozwarstwienie ocen kondycji gospodarki. Beneficjentem są Niemcy (poprawiają się wszystkie wskaźniki wyprzedzające, a w I kw. gospodarka urośnie o 0,4 proc.), na drugim końcu pozostaje Francja, gdzie zamówienia eksportowe nadal się kurczą, a wskaźniki wyprzedzające są w stagnacji na niskich poziomach w stagnacji – mówi Michał Marczak.
Specjalista dodaje, że polska gospodarka nadal znajduje się w fazie spowolnienia, ale – co optymistyczne – ostatnie dane wskazują, że może ono nie być tak silne, jak pierwotnie prognozowali makroekonomiści BRE Banku. Podwyższyli oni właśnie prognozę dynamiki PKB w 2013 r. z 0,5 do 0,8 proc.
- W scenariuszu bazowym od połowy roku dane makro będą się poprawiać, czemu będzie sprzyjać sytuacja w Niemczech. Biorąc pod uwagę ostatnie spadki cen akcji, powracamy do naszego pozytywnego scenariusza prezentowanego w strategii na 2013. Uważamy, że drugi kwartał będzie
dobry dla posiadaczy akcji – mówi Michał Marczak.
Jego zdaniem podwyższenie ratingu Polski przez agencję Fitch powinno pomóc złotemu, co będzie miało pozytywne przełożenie na inwestorów zagranicznych.
- Istotnym czynnikiem ryzyka w perspektywie najbliższych miesięcy, jeżeli zadłużenie w relacji do PKB będzie rosło zbyt szybko (efekt niskiej dynamiki PKB), będzie to co rząd zrobi z aktywami OFE – komentuje szef analityków DI BRE Banku.

Co specjaliści biura sądzą o poszczególnych branżach?
Finanse. Utrzymujemy nasze umiarkowanie pozytywnie nastawianie do sektora finansowego zakładając, że poprawa otoczenia makroekonomicznego rozpocznie się już w drugiej połowie 2013. Nasze kluczowe pozytywne rekomendacje to PKO BP, BZ WBK, ING i Pekao.

Paliwa. Utrzymujące się dobre makro w rafinerii i petrochemii powinno wspierać notowania spółek z branży, w szczególności Orlenu, gdzie widzimy największy potencjał wzrostu i oczekujemy zmiany skrajnie negatywnego konsensusu prognoz.

Energetyka. Luty przyniósł kumulację słabszych informacji w sektorze, co odbiło się na notowaniach spółek. Ostatnie doniesienia (obniżka cen węgla, możliwa redukcja capex) powinny jednak wspierać spółki energetyczne.
Nadal najlepiej oceniamy Tauron.

Telekomunikacja. Otoczenie dla spółek z sektora telekomunikacyjnego jest nadal bardzo trudne. Po  odreagowaniu silnych spadków z ostatnich tygodni uważamy, że sektor nadal będzie pod presją podaży.

Górnictwo i metale. Po spadku cen, akcje KGHM ponownie wydają się nam ciekawą inwestycją. Inwestorzy „przełknęli” już informacje o zwiększonym CAPEX na projekt Sierra Gorda, jak również konserwatywny budżet. Sytuacja na rynku węgla energetycznego jest coraz trudniejsza, preferujemy kupno akcji JSW kosztem LW Bogdanka.

Przemysł. Wśród spółek przemysłowych zwyżek cen akcji poszukiwalibyśmy wśród takich spółek jak: AC Auto GAZ, Amika, Armatura, BSC Drukarnia, Bumech, Fasing, Hydrotor, Izostal, Mercor, Orzeł Biały, PKM Duda, Pozbud, Relpol, Selena, czy Zetkama. UnikalibyśmyApatora, Berlinga, ES-System, Forte, Libetu i Patentusa.

Budownictwo. Wyniki IV kw. 2012 na razie zaskakują pozytywnie, w porównaniu do wyników III kw. Burza w budownictwie jest już prawdopodobnie za nami. Kursy wielu spółek już jednak wzrosły. Nadal najciekawsze są mniejsze, niezadłużone spółki.

Deweloperzy. Spadek sprzedaży mieszkań i presja na ceny jest widoczna w pierwszych miesiącach 2013 r. Wizerunkowi segmentu mieszkaniowego nie pomagają problemy płynnościowe najbardziej zadłużonych spółek z
branży (Gant, JWC, Marvipol). Przeważalibyśmy spółki specjalizujące się w deweloperce komercyjnej (Echo, Rank Progress, PA Nova).

Najnowsze rekomendacje DI BRE:
Kopex    trzymaj
Erbud    trzymaj
Kruk    trzymaj
Millennium    trzymaj
Ulma    trzymaj
Unibep    akumuluj
Źrodło: Raport DI BRE

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane