Czytasz dzięki

DIW: Niemcy czeka spadek PKB o co najmniej 0,1 proc.

  • PAP
opublikowano: 19-03-2020, 16:58

W związku z pandemią Covid-19 Niemcy czeka recesja. Rząd federalny musi podjąć zdecydowane kroki przeciwdziałające kryzysowi, postulują autorzy prognozy z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).

Pomimo problemów gospodarczych przewidzianych na dwa pierwsze kwartały 2020 roku, to początek normalizacji jest możliwy już w drugiej połowie roku - wynika z opublikowanej w czwartek analizy DIW.

Eksperci instytutu podkreślają, że taki „pozytywny scenariusz” jest możliwy tylko w przypadku szybkiego powstrzymania epidemii koronawirusa, a i tak wiąże się z prognozowanym spadkiem PKB o 0,1 proc w skali roku. Przy zakładanej szybkiej normalizacji, w przyszłym roku PKB Niemiec mogłoby ponownie wzrosnąć o 1,7 proc.

Instytut omawia także bardziej pesymistyczny scenariusz, w którym przebieg epidemii wydłuża się. Spowoduje to, że produkcja i konsumpcja będą dalej spadać, aby następnie utrzymywać się na niskim poziomie. Ten scenariusz oznacza dla RFN znacznie poważniejszą recesję.

“Prognozowanie jest obecnie dużym wyzwaniem. Dysponujemy niewielką liczbą danych, które pokazują efekty koronawirusa” - pisze Claus Michelsen, jeden z autorów analizy.

Eksperci zwracają uwagę, że obecnie epidemia ma negatywny wpływ zarówno na podaż, jak i popyt. Przedsiębiorstwa muszą ograniczyć lub wstrzymać produkcję „ze względu na brak półproduktów oraz ze względu na to, że w wielu miejscach codzienne życie zawodowe nie może być prowadzone w normalny sposób”.

DIW wśród negatywnych trendów wymienia również zmniejszenie popytu na usługi i dobra inwestycyjne oraz ograniczanie konsumpcji przez gospodarstwa domowe, które prowadzą do strat „zwłaszcza w sektorze detalicznym, gastronomicznym i turystycznym”.

Autorzy prognozy chwalą pierwsze decyzje rządu kanclerz Angeli Merkel mające na celu pomoc przedsiębiorstwom w utrzymaniu płynności finansowej oraz ułatwiające dostępu do świadczeń mimo skróconego czasu pracy.

„Potrzebne są jednak inne rozwiązania dla małych przedsiębiorców i samozatrudnionych, dla których obecny kryzys często oznacza zagrożenie dla ich istnienia” - przekonuje DIW.

Wśród propozycji instytutu pojawia się zniesienie podatku solidarnościowego (Solidaritaetszuschlag), tymczasowe obniżenie podatku VAT lub składek na ubezpieczenie zdrowotne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy