Dla firm IT jeden kraj to za mało

opublikowano: 14-04-2014, 00:00

Szczeciński Klaster. IT ze skandynawskim klastrem 55° ułatwią współpracę przedsiębiorcom z obu krajów.

Informatycznym firmom ze Szczecina łatwiej będzie eksportować i rozwijać nowe usługi IT. Ma temu służyć współpraca Klastra.IT ze skandynawskim klasterm 55°, wspierającym działalność firm ICT w Szwecji. W planach jest także organizacja bezpośrednich spotkań przedsiębiorców oraz inicjowanie wspólnych projektów.

— Dla firm informatycznych jeden kraj to za mało, skupiamy się na myśleniu globalnym, na tworzeniu międzynarodowych sieci współpracy, które wspomagają rozwój biznesu — twierdzi Helena Wielding Fernandes ze szwedzkiego klastra informatycznego 55°.

Szczecińscy przedsiębiorcy i przedstawiciele samorządu rozmawiali ze skandynawskimi partnerami podczas Dni Skandynawskich w Szczecinie, które trwały do 6 kwietnia tego roku. Prelegenci zwracali uwagę m.in. na główny problem firm informatycznych, jakim jest zbyt mała liczba pracowników.

— Studentów IT przybywa rocznie w Szczecinie ok. 300- -350. Firmy są gotowe przyjąć ich dużo więcej, bo branża rozwijasię dynamicznie — wskazywał Sebastian Kopaniecki z firmy Tieto. Marcin Kaczmarek z firmy Consileon zwracał uwagę na konieczność współpracy pomiędzy firmami IT w tej sytuacji.

— Klaster.IT zbudował zaufanie między regionalnymi firmami informatycznymi. Niektóre projekty realizujemy wspólnymi siłami, często również podzlecamy sobie części projektów — wyjaśniał Marcin Kaczmarek.

Jego zdaniem, przedstawiciele Klastra IT uczestniczą również w targach pracy, gdzie prezentują młodym ludziom oferty pracy w zrzeszonych firmach. Działania, które mają zachęcać młodych ludzi do biznesu technologicznego w Szczecinie, podejmuje również samorząd, rozbudowując Technopark Pomerania. Obecnie działa w nim 18 młodych firm technologicznych i 5 stowarzyszeń IT. W nowych budynkach swoje siedziby będą miały kolejne start-upy i firmy już działające na rynku.

— Otoczenie biznesowe, w którym obok siebie funkcjonują firmy na różnym etapie rozwoju, sprawdza się od lat w USA i Europie Zachodniej. Większe firmy angażują się w merytoryczne i biznesowe wspieranie start-upów i otwierają im możliwości pozyskiwania nowych zleceń, a w zamian mają ułatwiony dostęp do specjalistów IT— wyjaśnia Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu