Dla południa Włoch Kamorra to nie jest wielki problem

  • DI
opublikowano: 13-11-2018, 22:00

Według 44 proc. mieszkańców regionu Kampania na południu Włoch obecna tam mafia, kamorra, nie stanowi większego problemu.

To wyniki sondażu przeprowadzonego przez społeczne stowarzyszenie Libera, głoszące hasła walki z przestępczością zorganizowaną. W sporządzonym na podstawie 10 tys. ankiet raporcie podkreślono, że prawie jedna trzecia mieszkańców okolic Neapolu postrzega kamorrę jako coś „marginalnego” i niegroźnego społecznie, a dla 12 proc. jest to to zjawisko „literackie”. W analizie na temat percepcji mafii uderzająca jest niska świadomość zjawisk dotyczących działalności gangów, zwłaszcza w przypadku młodzieży.

Libera analizuje też postrzeganie korupcji. Okazuje się, że świadomość istnienia tego procederu w rejonie Neapolu jest najwyższa w całych Włoszech — podczas gdy w skali kraju 73 proc. Włochów przyznaje, że proceder jest obecny, to w Kampanii blisko 93 proc. Prawie dwie trzecie neapolitańczyków nie zgłasza takich przypadków organom ścigania w obawie przed konsekwencjami. Jedna trzecia uważa zaś, że składanie doniesień jest bezcelowe, ponieważ skorumpowani są też funkcjonariusze publiczni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane