Dlaczego Wall Street może być blisko istotnego szczytu

Stopy procentowe Fedu sięgnęły pułapu mogącego wywołać bessę na giełdzie nowojorskiej, wynika z wykresu sporządzonego przez Barry’ego Bannistera z banku Stifel.

To, że rosnące stopy Fedu zwykle towarzyszą hossie na giełdzie nowojorskiej, nie jest żadną tajemnicą. Dobra koniunktura w amerykańskiej gospodarce jednocześnie skłania bank centralny do podwyższania kosztu pieniądza, a inwestorów zachęca do kupowania akcji. W pewnym momencie podwyżki stają się jednak zbyt dużym obciążeniem dla rynku (działają hamująco na gospodarkę, a jednocześnie wywierają presję na spadek wycen spółek). Barry Bannister, analityk Stifela, zbadał w listopadowym raporcie, czy rynek aby nie jest już blisko takiego punktu zwrotnego. Różnica między stopami procentowymi Fedu a stopą neutralną sięgnęła pułapu, który od lat 90. stanowił zapowiedź spadku indeksu S&P500 o co najmniej 20 proc., wynika z ustaleń specjalisty.

Różnica między rzeczywistymi stopami a stopą neutralną porusza się od lat 90. wewnątrz lekko opadającego kanału, a jej dojście do górnego ograniczenia formacji zawsze oznaczało, że rynek akcji nie zniesie już takiego zaostrzenia polityki pieniężnej. Dlatego zwykle moment pojawienia się takiego sygnału na wykresie różnicy w stopach zbiegał się lub nieznacznie poprzedzał wyznaczenie przez S&P500 istotnego szczytu. Barry Bannister zwraca też uwagę, dlaczego do wywołania bessy z cyklu na cykl wystarczy coraz mniejsze przekroczenie stopy neutralnej przez rzeczywistą (obecny sygnał padł wręcz jeszcze zanim stopa rzeczywista znalazła się powyżej neutralnej).

„To, że rynek toleruje coraz niższą różnicę między stopami rzeczywistymi a neutralnymi, najprawdopodobniej wiąże się ze spadającą produktywnością długu, czyli zdolnością jego wzrostu do generowania dalszych przyrostów PKB, przez co wrażliwość cen aktywów na stopy procentowe rośnie” – zauważa Barry Bannister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy