Dobrze ulokowany biznes

Anna Bełcik
opublikowano: 18-10-2011, 00:00

Koszt wynajęcia biura w Warszawie w połączeniu z jego wysokim standardem przyciąga do stolicy europejskie firmy.

Warszawa należy do miast, które zagraniczni menedżerowie uważają za najbardziej atrakcyjne dla biznesu w Europie Środkowej i Wschodniej. — Ostatnie dwa lata, mimo spowolnienia gospodarczego, pokazały, że zainteresowanie rynkiem nieruchomości komercyjnych, głównie biurowych, było w stolicy bardzo duże — potwierdza Jarosław Kochaniak, zastępca prezydent Warszawy.

Ten stan ma szansę utrzymać się jeszcze długo. W rankingu miast biznesowych Europy, sporządzonym na zlecenie agencji doradczej Cushman & Wakefield, Warszawa znalazła się na trzecim miejscu w kategorii miast, które oczekują największego napływu firm w najbliższych pięciu latach.

Stolicę oceniono wysoko także w kategorii kosztów zatrudnienia pracowników (drugie miejsce — spadek o jedno oczko w stosunku do 2010 r.) i klimatu tworzonego przez rząd (piąte miejsce — spadek o dwie pozycje).

Jednocześnie Warszawa wypadła najlepiej pod względem relacji kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu. — W Warszawie buduje się nowoczesne biurowce od kilkunastu lat. Cieszy zatem fakt tak dobrego postrzegania rynku przez zachodnie firmy, zwłaszcza że czynsze w Warszawie są przystępne, ale nie różnią się diametralnie od stawek z innych stolic w regionie — komentuje Marek Noetzel, partner w firmie Cushman & Wakefield.

Zaznacza jednak, że ranking European Cities Monitor nie powstaje na podstawie dokładnychszacunków, lecz opinii rynkowych. I dodaje, że polski rynek wskutek światowego kryzysu odnotował spadek cen najmu powierzchni biurowej.

— Aktualnie obserwujemy lekką zwyżkę stawek czynszu w stolicy. Ceny biur w najlepszych lokalizacjach w centrum miasta wahają się od 22-26 EUR/mkw. miesięcznie, a na obrzeżach — około 14-16 EUR/mkw. — mówi Marek Noetzel. Po kryzysie rynek nieruchomości komercyjnych odradzał się najpierw w Europie Zachodniej. Centrale największych międzynarodowych koncernów chętnie lokują się bowiem w Londynie, Paryżu czy Frankfurcie.

— Warszawa czerpie z prosperity tamtejszych rynków. Dopiero stabilna sytuacja gospodarcza w kraju macierzystym zachodnich firm pozwala planować ich rozwój także we wschodniej części Europy — mówi Marek Noetzel. A to daje już korzyści samym deweloperom.

— Możliwość pozyskania najemców spośród największych firm, których wymagania są często opracowane według wytycznych spółek „matek”, to dla deweloperów dodatkowy, mocny argument w rozmowie z funduszami inwestycyjnymi, którym często odsprzedają oni swoje biurowce — mówi Rafał Mazurczak, dyrektor sprzedaży w dziale projektów biurowych Echo Investment.

O raporcie

Raport European Cities Monitor 2011 sporządziła firma TNS BMRB. Zestawienie powstało na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za ekspansję 501 firm europejskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu