Dochody z gry na giełdzie do rozliczenia w osobnym zeznaniu

IJ
opublikowano: 06-03-2012, 17:00

Dochody, a także straty ze sprzedaży papierów wartościowych podatnicy rozliczają na formularzu PIT-38. Dane powinni przenieść z informacji od płatnika, przesłanej na druku PIT-8C.

Do rozliczenia dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych służy tylko jeden formularz. To PIT-38. Musi go wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym każdy, kto z takiego źródła miał przychody i niezależnie od tego, jakie inne miał zarobki.

Jest to formularz odrębny, w którym nie uwzględnia się dochodów z etatu czy prowadzonej działalności gospodarczej. Trzeba też wiedzieć, że podatnik sporządza go osobno (nie można wspólnie  z małżonkiem), ani nie odlicza w nim składek społecznych i zdrowotnych oraz nie wykazuje zaliczek na podatek dochodowy.

Dwa zeznania, dwie informacje od płatników
Podatnik, który otrzymywał w 2011 r. wynagrodzenie za pracę, a jednocześnie zarabiał grą na giełdzie, ma zatem obowiązek sporządzenia dwóch zeznań – np. PIT-37 (dla większości pracowników) oraz PIT-38. Oba składa się do 30 kwietnia. W jednym i drugim przykładowym przypadku podatnik rozlicza się na podstawie informacji od płatników. Tu chodzi o PIT-11 od pracodawcy oraz PIT-8C od brokera czy domu maklerskiego. Obie informacje płatnicy mieli obowiązek przekazać do końca lutego.

Do wpisania nie tylko dochody, także straty
W PIT-38 uwzględnia się także straty poniesione ze sprzedaży papierów wartościowych i to również te, które podatnik miał w roku wcześniejszym niż ten, za który składa zeznanie. Potwierdza to m.in. resort finansów, który udzielił odpowiedzi na pytanie, czy jeżeli ktoś w 2010 r. poniósł stratę, a w 2011 r. uzyskał z kolei dochód z tego samego źródła, to wówczas ma prawo rozliczyć ją, składając PIT-38 za rok 2011 r.

Ministerstwo wyjaśniło, że takie uprawnienie wynika z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ustawy o PIT). Zgodnie z tym przepisem, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w  najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Trzeba jednak pamiętać, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. W przypadku gdyby ta strata była większa, o pozostałą część straty będzie mógł obniżyć dochód z tego źródła w następnych latach podatkowych. Przepis ten ma zastosowanie do strat z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym z odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka).

Straty wpisuje się do części C zeznania PIT-38.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IJ

Polecane