Dolar górą

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.
opublikowano: 10-06-2009, 16:45

Dzisiejsza sesja mogła być dla niektórych dość zastanawiająca. Dobre otwarcie się giełd z rana i dalsze wzrosty cen surowców, nie zdołały utrzymać dobrych nastrojów na rynkach walutowych. Zresztą i same rynki akcji w ciągu dnia zaczęły się osuwać pokazując pewną słabość strony popytowej.

Z kolei złoty był najmocniejszy z rana, kiedy to euro na chwilę naruszyło poziom 4,45 zł, a dolar 3,15 zł. Później do głosu doszli kupujący waluty, niewykluczone, że obecne poziomy wydały im się atrakcyjne w kontekście zbliżającego się dłuższego weekendu. W efekcie po południu euro oscylowało wokół 4,4850 zł, a dolar naruszył poziom 3,20 zł. W drugim przypadku było to w większym stopniu efektem umocnienia się amerykańskiej waluty na rynkach światowych.  Notowania EUR/USD po ustanowieniu lokalnego szczytu na 1,4144 zawróciły na południe, spadając po południu w okolice 1,40. Co ciekawe w spadku euro nie przeszkodziła nawet wypowiedź Axela Webera z Europejskiego Banku Centralnego, którego zdaniem wyprzedzająca podwyżka stóp procentowych mogłaby ograniczyć ryzyko pęknięcia balona spekulacyjnego na rynku obligacji i niekontrolowanego wybuchu inflacji w przyszłości. Z kolei rynek funta tylko w niewielkim stopniu zareagował na informacje o lepszej od spodziewanej dynamice produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Jak widać inwestorzy kierują się dzisiaj ważniejszymi kryteriami.

Dobrym przykładem była reakcja na informacje, iż Rosja mogłaby zmniejszyć zakupy amerykańskich papierów skarbowych i zaangażowanie w dolara, jako waluty rezerwowej. Reakcja była dość krótkotrwała, gdyż Rosjanie nie sprecyzowali, kiedy miałoby do tego dojść. Symptomatyczne było także stwierdzenie, iż jedną z walut rezerwowych mógłby stać się chiński juan, jeżeli jego kurs zostałby urynkowiony. Dość szybko uświadomiono sobie, iż jest to tylko gra dyplomatyczna, a Rosjanie nie są na tyle mocni, jak Chińczycy, aby swoimi groźbami mogli na poważniej ruszyć rynkiem. Opublikowane o godz. 14:30 dane o bilansie handlowym USA w kwietniu były zgodne z oczekiwaniami (deficyt wyniósł 29,16 mld USD), dlatego też nie miały większego przełożenia na rynek. Kluczowe tak naprawdę będą dzisiaj wyniki przetargu 10-letnich obligacji rządu USA o godz. 19:00 i publikacja Beżowej Księgi FED, czyli okresowego raportu nt. amerykańskiej gospodarki. W drugim przypadku, jakiekolwiek sygnały, iż sytuacja w gospodarce zaczyna się poprawiać w szybszym stopniu, niż się tego spodziewano, zostaną odebrane jako sygnał za możliwą podwyżką stóp procentowych przez FED w końcu roku i umocnią dolara. Analiza techniczna pokazuje przewagę strony podażowej na EUR/USD, a także zwiastuje powrót do słabszego złotego. Jutro kluczowe będą dane o sprzedaży detalicznej w USA za maj (progn. 0,5 proc. m/m i 0,2 proc. m/m bez samochodów).

Sporządził: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.

Polecane