Czytasz dzięki

Dopłaty do odsetek kredytów już dostępne

opublikowano: 22-07-2020, 22:00

Firmy, które ucierpiały z powodu pandemii, dostaną łącznie 565 mln zł. Wsparcie pomoże im spłacić kredyty zaciągnięte w bankach komercyjnych

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił specjalny fundusz. Zasilą go pieniądze z budżetu państwa w wysokości ok. 565 mln zł. Zgodnie z przepisami tzw. tarczy 4.0 w tym roku do przedsiębiorców za pośrednictwem Funduszu Dopłat do Oprocentowania popłynie strumień pieniędzy w wysokości ok. 296 mln zł, a w 2021 r. — ponad 271 mln zł.

Beata Daszyńska- -Muzyczka, prezes BGK, podkreśla, że wsparcie ułatwi
działalność zwłaszcza tym przedsiębiorcom, którzy z powodu przejściowych
trudności finansowych bez zabezpieczenia BGK w ogóle nie mogliby ubiegać się o
kredyt obrotowy.
Zobacz więcej

JEDYNY RATUNEK:

Beata Daszyńska- -Muzyczka, prezes BGK, podkreśla, że wsparcie ułatwi działalność zwłaszcza tym przedsiębiorcom, którzy z powodu przejściowych trudności finansowych bez zabezpieczenia BGK w ogóle nie mogliby ubiegać się o kredyt obrotowy. Fot. WM

Dla małych i dużych

Dopłaty do odsetek kredytu obrotowego są przeznaczone dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID-19.

— Kredytów z dopłatami będą udzielały do końca roku banki komercyjne i spółdzielcze, które podpiszą lub już podpisały umowę z BGK. To do nich powinien udać się przedsiębiorca, aby uzyskać wsparcie — mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Fundusz Dopłat do Oprocentowania pomoże firmom udźwignąć koszty kredytów obrotowych. Przedsiębiorca spłaci tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, resztę pokryje dopłata z budżetu państwa. Chodzi o różnicę między odsetkami naliczonymi według oprocentowania określonego w umowie kredytowej i kwotą dopłaty pokrywaną z funduszu.

— Przedsiębiorca, który zaciąga kredyt obrotowy potrzebny do tego, aby utrzymać się na rynku, będzie mógł obniżyć jego koszt dzięki dopłatom z funduszu. Skorzystają z nich zarówno MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa — mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Bez względu na branżę

Na kredyt z dopłatą BGK może liczyć każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, w której działa. W grę wchodzą też podmioty rolnicze, które zajmują się tzw. produkcją podstawową. Wysokość wsparcia będzie zależała od wielkości firmy. MŚP otrzymają dopłatę do oprocentowania w wysokości 2 pkt proc., a duże spółki — 1 pkt proc. BGK będzie dopłacał do oprocentowania kredytów obrotowych, czyli finansujących bieżącą działalność firm, maksymalnie przez 12 miesięcy. Co ważne, wsparcie z funduszu obejmie wyłącznie odsetki kredytu i nie pomniejsza rat kapitałowych.

— Finansowanie można łączyć z innymi programami pomocowymi, np. zaciągając kredyt z dopłatą zabezpieczony gwarancjąpłynnościową lub gwarancją de minimis — zwraca uwagę Beata Daszyńska- -Muzyczka.

Przedsiębiorcy muszą udowodnić, że kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na kondycję finansową ich firm. Przedstawiciele banku kredytującego będą podejmować decyzję o udzieleniu kredytu zgodnie z własnymi procedurami i z uwzględnieniem przepisów tzw. tarczy 4.0. Dopłaty dotyczą również już teraz spłacanych kredytów obrotowych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— W grę wchodzą zarówno kredyty zaciągnięte w związku z kryzysem, jak i te, które przedsiębiorcy otrzymali, będąc jeszcze w dobrej sytuacji — jednak kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na ich kondycję finansową. W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien udać się do banku, który udzielił mu finansowania, i zapytać o możliwość uzyskania rządowego wsparcia w spłacie odsetek — zachęca Beata Daszyńska-Muzyczka.

Pomoc publiczna

Dopłaty do kredytu są pomocą publiczną. Co to oznacza w praktyce? Przedstawiciele banku kredytującego wezmą pod uwagę kwotę pomocy publicznej, z której przedsiębiorca skorzystał do tej pory w związku z pandemią. Jej suma, po wliczeniu wsparcia z rządowego Funduszu Dopłat do Oprocentowania, nie może przekroczyć limitu ustalonego przez Komisję Europejską. Dla większości firm jest to równowartość 800 tys. EUR.

Natomiast dla firm działających w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych i rybołówstwa wspomniany limit wynosi odpowiednio 100 tys. EUR i 120 tys. EUR. Arkadiusz Lewicki, dyrektor Zespołu Związku Banków Polskich (ZBP) ds. Programów Publicznych i Środowisk Gospodarczych, zwraca uwagę, że banki już od marca udzielają finansowania przedsiębiorcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji z powodu pandemii.

— Na rynku jest już kilkanaście rodzajów wsparcia oferowanego przez instytucje finansowe i państwo. Łączne finansowanie prywatne i publiczne płynące tzw. kanałem bankowym przekroczyło już 300 mld zł i dotarło do ok. 1 mln klientów banków — podkreśla Arkadiusz Lewicki.

Kredyt płynnościowy z dopłatami do oprocentowania powinien cieszyć się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

— Dopłaty stanowią realną pomoc. Dzięki nim przedsiębiorcy zapłacą mniejszą kwotę odsetek w ciągu pierwszych 12 miesięcy kredytowania — zwraca uwagę Arkadiusz Lewicki.

Podkreśla, że atutem wsparcia jest możliwość łączenia go z innymi programami pomocowymi, takimi jak gwarancje de minimis w przypadku MŚP i gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych dla średnich i dużych firm. Arkadiusz Lewicki dodaje, że udział w programie BGK zapowiedziało m.in. 10 banków komercyjnych i dwa banki spółdzielcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane