Dotacje na ochronę patentów

opublikowano: 08-12-2016, 22:00

Wciąż trwa nabór, w którym firmy mogą starać się o zdobycie funduszy na ochronę własności przemysłowej.

Badania pokazują, że z roku na rok rośnie świadomość polskich przedsiębiorców w zakresie korzyści wynikających z ochrony prawnej stworzonych przez siebie rozwiązań. Z pewnością dużą rolę odegrało powstanie specjalnego instrumentu skierowanego do przedsiębiorców zamierzających uzyskać ochronę prawną swojego rozwiązania — chodzi o poddziałanie 2.3.4 „Ochrona własności przemysłowej” w Programie Inteligentny Rozwój. W jego ramach wsparcie jest udzielane firmom MSP — otrzymują one fundusze na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony praw własności przemysłowej.

Celem instrumentu jest zapewnienie ochrony nowych rozwiązań poza granicami Polski. Nabory wniosków o dofinansowanie organizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Pierwszy z tegorocznych konkursów z poddziałania 2.3.4 zakończył się wiosną, natomiast od lipca trwa drugi nabór — wnioski w ramach trwającego konkursu można składać do 20 stycznia 2017 r. Na przedsiębiorców, podobnie jak w pierwszym konkursie, czeka łącznie 50 mln zł.

Na jakie przedsięwzięcia można zdobyć fundusze z tej puli? To projekty dotyczące m.in. uzyskania prawa ochrony własności przemysłowej (patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe, praw z rejestracji wzorów przemysłowych). Przedsiębiorcy mogą też otrzymać dofinansowanie na realizację ochrony prawa własności, gdy wnioskodawca we wszczętym postępowaniu występuje w roli podmiotu broniącego posiadanych praw, a proces dotyczy np. unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub stwierdzenia wygaśnięcia tych praw.

Koszty barierą

Zgodnie z założeniami poddziałania 2.3.4 POIR przedsiębiorcy posiadający status MŚP mogą ubiegać się o wsparcie na sfinansowanie opłat urzędowych związanych z procedurami prowadzącymi do m.in. uzyskania patentów na wynalazki. Koszty te często są barierą przy podejmowaniu przez przedsiębiorcę decyzji o skorzystaniu z ochrony międzynarodowej.

Ta sytuacja dotyczy zwłaszcza mniejszych podmiotów, które mają ograniczone fundusze. Poddziałanie jest szansą przede wszystkim dla dynamicznie rozwijających się firm z Polski, które mają na celu międzynarodową ekspansję. Co ważne, instrument oferuje dofinansowanie nie tylko na czynności urzędowe czy usługi pełnomocnika, ale jego zakres jest znacznie szerszy. Firma może wybrać optymalną drogę postępowania po to, by ochrona przyniosła korzyści ekonomiczne. Może uzyskać wsparcie m.in. na usługi związane z wyceną wartości intelektualnej, zarządzaniem prawami własności przemysłowej czy przygotowaniem ofert współpracy z partnerami zainteresowanymi wdrożeniem wynalazku. Dlatego instrument jest szansą dla firm, które do tej pory nie inwestowały w ten obszar lub robiły to w sposób nieskoordynowany.

Jak to działa

Przedsiębiorca, ubiegając się o wsparcie, musi przedstawić umowę (np. kupna-sprzedaży, umowę o pracę — jeśli twórcą jest pracownik przedsiębiorstwa), dzięki której prawa własności będą przeniesione z autora rozwiązania na jego firmę. Projekt ma przewidywać wszystkie etapy postępowania prowadzące do uzyskania ochrony — oraz związane z tym koszty ponoszone aż do momentu poprzedzającego wydanie decyzji o udzieleniu ochrony lub odmowie. Ale taka odmowa przez właściwy organ nie kończy się negatywnym rozstrzygnięciem dla przedsiębiorcy w kwestii rozliczenia dofinansowania za koszty poniesione do czasu uzyskania takiej decyzji ani nie niesie ze sobą konsekwencji zwrotu dofinansowania — pod warunkiem że projekt zostanie zrealizowany zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dotacje na ochronę patentów