Drobni inwestorzy potrząsnęli Formułą8

opublikowano: 05-07-2015, 22:00

Przykład spółki z NewConnect pokazuje, ile mogą mali akcjonariusze. Pokazuje też, jak są bierni

30 lipca NWZA spółki Formuła8 zdecyduje o emisji 2 mln akcji, które będą stanowić 61 proc. ogółu. Ich właściciele zdecydują, co stanie się ze spółką. Marcin Cagara, który od dłuższego czasu jest głównym rozgrywającym w Formule8 i obejmie nowe akcje, nie ukrywa, że chciałby sprzedać ją jako wydmuszkę, przez którą inny podmiot wejdzie na giełdę.

Dzień przed zwołaniem NWZA Formuła8 znalazła się jednak wśród 24 spółek z NewConnect, którymi obrót został zawieszony ze względu na nieopublikowanie raportu rocznego za 2014 r. Spółka go nie opublikowała, bo nie ma wszystkich niezbędnych dokumentów, których oczekuje rewident. To z kolei efekt konfliktu, który trawił firmę przez wiele miesięcy.

Słomiany zapał

Marcin Cagara pojawił się w Formule8, kupując w transakcjach cywilnoprawnych 300 tys. akcji od tych, którzy nie chcieli drzeć kotów z twórcą spółki Dariuszem Wiśniewskim. Jak wyglądały relacje między akcjonariuszami, wskazuje komunikat z kwietnia 2014 r., w którym Tadeusz Matyjas zawiadomił o osiągnięciu 22 proc. głosów w spółce. Przy okazji nadmienił, że związana z nim Endeavour Progress ma prawo do 235 tys. akcji, czyli 18 proc. ogółu, z tym że akcje te „nie zostały wydane przez poprzednich właścicieli, uniemożliwiając tym samym korzystanie z praw z nich wynikających”.

W styczniu 2014 r. prezesem został Tomasz Franek. W lutym złożył w prokuraturze donos na swojego poprzednika. Tego samego dnia został odwołany przez radę nadzorczą. W listopadzie 2014 r. giełda zagroziła wykluczeniem spółki z obrotu. By temu zapobiec, Marcin Cagara postanowił zwołać walne i przejąć władzę. Do zwołania WZA potrzebował połowy akcji, czyli 350 tys. ponad te, które sam miał. Zebrał je od drobnych akcjonariuszy za pośrednictwem forów internetowych.

Do walnego doszło w lutym 2015 r. Mimo prób zablokowania podjętych decyzji rodzina Wiśniewskich przestała się liczyć. — Miałem pełnomocnictwa od około 60 osób, ale na walne przyszły poza mną tylko trzy, w tym małżonka prezesa Wiśniewskiego — wspomina Marcin Cagara.

Na forach internetowych został bohaterem drobnych akcjonariuszy. Ale wystarczyły trzy miesiące, by stali się kompletnie bierni. Uchwały zaplanowane na 2 lipca miały być podjęte już 16 czerwca. Na WZA stawił się jednak tylko Marcin Cagara. Jego 300 tys. akcji to za mało, by podjąć decyzje. — W drugim terminie nie ma określonego quorum, uchwały zapadają bezwzględną większością — dodaje Marcin Cagara.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Diagnostyczne mżonki

Formuła8 nie prowadzi obecnie realnej działalności. Debiutując na NewConnect w listopadzie 2011 r., zapowiadała budowę sieci stacji diagnostycznych kontrolujących pojazdy. Dysponowała wtedy połową udziałów w spółce cywilnej prowadzącej taki obiekt w Pile. Relacje z drugim wspólnikiem powodują jednak, że obiekt nie generuje żadnych pieniędzy dla Formuły8. W momencie debiutu w budowie była stacja w Mirosławcu. Została jednak przejęta za długi przez firmę budowlaną. Powstała jeszcze trzecia stacja w Czaplicach.

— Ze względu na lokalizację nie ma ekonomicznego uzasadnienia jej otwarcia — uważa Marcin Cagara. © Ⓟ

OKIEM EKSPERTA

Aktywność procentuje

PIOTR CIEŚLAK

wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Na walnych zgromadzeniach spotykamy, z nielicznymi wyjątkami, nie więcej niż trzech drobnych akcjonariuszy, ale to rzadkość. Przykłady niezrozumiałej bierności inwestorów można mnożyć. Nie tak dawno fora internetowe pełne były krytyki kolejnych emisji akcji Biotonu i Petrolinvestu. Do ich zablokowania wystarczyło około 8 proc. ogółu akcji. Oczywiście zachęcaliśmy akcjonariuszy do udziału w WZA, deklarując gotowość ich reprezentowania.

Niestety, okazało się, że woleli narzekać, niż coś robić, bo na walnych zarejestrował się symboliczny odsetek akcjonariatu. Trudno zrozumieć taką postawę, szczególnie że rejestracja i przekazanie pełnomocnictwa nie stanowi istotnej bariery kosztowej ani czasowej. Na szczęście są też pozytywne przykłady. W ostatnim czasie na wniosek funduszu BPH TFI i akcjonariuszy mniejszościowych zwołano WZA North Coast, a następnie w ramach głosowania grupami powołano członka rady oddelegowanego do indywidualnego nadzoru. Dowodzi to, że gdyby drobni akcjonariusze byli aktywniejsi, mogliby naprawdę wiele zdziałać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane