Droga ropa i metale ciągną rynki akcji w górę

(Marek Druś)
10-04-2006, 19:24

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień wzrostami. To głównie zasługa rosnącego popytu na akcje spółek surowcowych i naftowych, wywołanego przez rekordowe ceny metali, ropy i paliw.

Europejskie giełdy rozpoczęły tydzień wzrostami. To głównie zasługa rosnącego popytu na akcje spółek surowcowych i naftowych, wywołanego przez rekordowe ceny metali, ropy i paliw.

Francuski CAC40 zakończył dzień 0,3 proc. zwyżką, brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,7 proc., a niemiecki DAX o 0,8 proc. DJ Stoxx 600 zyskał 0,5 proc. Subindeksy spółek surowcowych i naftowych zyskały po ok. 1,8 proc.

Wzrost ceny baryłki ropy powyżej 68 USD przełożył się na zwiększony popyt na akcje BP, największego w Europie i drugiego na świecie koncernu naftowego. Równie mocno zdrożały akcje Royal Dutch Shell. Rekordowe notowania miedzi, najwyższy w historii kurs cynku, a także najwyższa od 17 lat cena niklu spowodowały wzrost notowań największych koncernów wydobywczych, BHP Billiton i Anglo American. Nieźle wypadły w poniedziałek także spółki motoryzacyjne. Wyraźnie zdrożały akcje DaimlerChrysler. Inwestorzy korzystali z okazji, bo w ciągu ostatnich dwóch sesji ich cena spadła o ponad 4 proc., co wiązało się z obniżeniem rekomendacji koncernu przez Credit Suisse. W górę poszedł kurs Volkswagena, który zasygnalizował możliwość osiągnięcia w tym roku zysku w Chinach, najważniejszym dla spółki zagranicznym rynku.

Najmocniej przecenioną spółką notowaną w ramach DJ Stoxx 600 był Serono. Akcje największej europejskiej spółki biotechnologicznej staniały o ponad 9 proc. po wiadomości, że po pięciu miesiącach poszukiwań nie udało się jej znaleźć inwestora strategicznego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Droga ropa i metale ciągną rynki akcji w górę