Drogi węgiel zachęca do ekstrapodwyżek

MT
opublikowano: 31-07-2008, 00:00

Związki Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą podwyżek o połowę większych od uzgodnionych wcześniej z zarządem.

Związki Jastrzębskiej Spółki Węglowej chcą podwyżek o połowę większych od uzgodnionych wcześniej z zarządem.

W pierwszych pięciu miesiącach roku średnia cena polskiego węgla energetycznego w eksporcie wzrosła o 49,4 proc., a koksowego w kraju o 50 proc. — szacuje Ministerstwo Gospodarki. 4 lipca ceny w zachodnich portach pobiły rekord 219 USD/t i mimo późniejszego spadku trzymają się na wysokim poziomie 195 USD/t.

Ministerstwo Gospodarki ocenia, że dzięki cenom przychody Kompanii Węglowej wzrosły o 1 mld zł, a Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) o 299,1 mln zł. Związkowcy wiedzą, co zrobić z tą górą grosza. Podjęli rozmowy z zarządem JSW w sprawie podwyżek płac. Dziś ciąg dalszy.

— Skoro spółka ma dobre wyniki finansowe i utrzymują się wysokie ceny oraz popyt na węgiel, to spodziewamy się podwyżek. Górnicy w JSW zarabiają mniej niż rolnik, choć codziennie narażają życie — mówi Zenon Dąbrowski, szef Związku Zawodowego Górników (ZZG) w Polsce w kopalni Borynia.

Sęk w tym, że związki wcześniej przystały na podwyżki o 11 proc. Teraz chcą 16,5 proc. Górnicy mieliby dostać dodatkowo po 300 zł brutto od 1 sierpnia. Co na to spółka?

— Jesteśmy w trakcie negocjacji, więc trudno zajmować stanowisko. Od początku tego roku płace w spółce wzrosły już średnio o jakieś 650 zł — mówi Marian Ślęzak, wiceprezes ds. pracowniczych JSW.

Problemem górnictwa jest to, że rosnącym cenom towarzyszy malejące wydobycie (w I półroczu o ponad 7 proc.). W ocenie ministra gospodarki Waldemara Pawlaka to skutek braku inwestycji. Spółki chcą to nadrobić, inwestując w tym roku 2,58 mld zł.

— Rozumiemy, że należy inwestować w kopalniach, ale ludzie powinni mieć odpowiednie wynagrodzenie. Górnicy żądają podwyżek płac, nie tylko dlatego że wzrosły ceny węgla, ale głównie z powodu inflacji — twierdzi Wacław Czerkawski, wiceszef ZZG.

Roczny wskaźnik inflacji wyniósł w czerwcu 4,6 proc., a więc mniej niż dotychczasowe podwyżki płac. Ponadto eksperci ostrzegają przed zmianą koniunktury.

— Ceny węgla zaczynają powoli spadać, tymczasem decyzje płacowe rodzą poważne konsekwencje ekonomiczne na lata — uważa Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Przyznaje, że płace w branży ruszyły dopiero w ostatnim roku, ale podkreśla, że kopalnie potrzebują inwestycji.

232,1

mln zł Tyle wynosił zysk JSW na koniec kwietnia...

5657

zł ...taka jest średnia płaca brutto w JSW...

3215,32

zł ....a taka średnia płaca

w polskich przedsiębiorstwach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu