Duńczycy w Warszawie

Z duńskim księciem przyleciał m.in. szef firmy Ørsted, a prezydent chwalił duńskie doświadczenia w wietrze na morzu.

Świta, z którą przyleciała w poniedziałek do Warszawy duńska para książęca, miała wyraźny profil energetyczny. Był w niej m.in. Henrik Poulsen, prezes kontrolowanej przez duńskie państwo firmy Orsted, największego gracza na globalnym rynku morskich farm wiatrowych.

ENERGETYCZNA MISJA KSIĘCIA:
ENERGETYCZNA MISJA KSIĘCIA:
Duńska para książęca realizowała w Warszawie misję m.in. energetyczną. Książę Fryderyk i prezydent Andrzej Duda dyskutowali o współpracy energetycznej i o czystym powietrzu. Prezydent chwalił duńskie kompetencje w wietrze na morzu.
FOT. GRZEGORZ JAKUBOWSKI/KPRP

Baltic Pipe z pozwoleniem

Ekipa z Ørstedu spotkała się w Warszawie z przedstawicielami PGE, największej polskiej firmy energetycznej kontrolowanej przez państwo. Od października partnerzy rozmawiają o wspólnej budowie morskich farm wiatrowych na polskiej części Bałtyku. Plan zakłada, że wstępna umowa zostanie podpisana do końca roku.

— Ten plan został w poniedziałek podtrzymany — mówi „PB” osoba zbliżona do rozmów.

Czytaj o planach polsko-duńskiej wyspy wiatrów koło Bornholmu>> 

Po południu z księciem Fryderykiem i prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się prezesi największych polskich firm energetycznych, a także Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Andrzej Duda podkreślił wagę, jaką dla polsko-duńskich relacji ma budowa gazociągu Baltic Pipe.

— Ta inwestycja wpływa na czystość środowiska nie tylko w Polsce, ale też w Europie — podkreślał prezydent.

Przy okazji tego spotkania Piotr Naimski poinformował, że Baltic Pipe dostał właśnie, z samego rana, decyzję środowiskową przebiegu na polskich obszarach morskich. Wniosek o decyzję został złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie w grudniu 2017 r.

Morze to przyszłość

Andrzej Duda deklarował też chęć czerpania z wiatrowych doświadczeń Duńczyków, ale nie na lądzie, tylko na morzu.

— Mieliśmy i mamy w Polsce ogromne niepokoje związane z budową wiatraków na lądzie. Mamy też związane z nimi obietnice wyborcze. W przypadku wiatraków na wodzie nikt nie ma jednak wątpliwości. To jest dla nas przyszłość — podkreślał Andrzej Duda.

To dobry prognostyk dla pomysłu, z którym wyszła ostatnio firma Ørsted. Proponuje Polakom spółkę w budowaniu elektroenergetycznego połączenia transgranicznego, do którego w okolicach Bornholmu można byłoby podpiąć farmy wiatrowe. Cała inwestycja, czyli interkonektor i pierwsza farma wiatrowa, ma się ubiegać o wsparcie duńskiego rządu w ramach aukcji.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane