Duża konkurencja na rynku prawników

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 23-02-2015, 00:00

W ostatnich latach prawnicy odczuwają skutki wzrostu konkurencji na rynku swoich usług.

Wynika to z coraz większej liczby absolwentów prawa oraz aplikantów radcowskich i adwokackich na rynku pracy.

— Zwiększanie przychodów kancelarii zależy w dużej mierze od rozwijania przez nie nowych obszarów związanych z obsługą klienta, promowaniem i sprzedażą usług. Kancelarie inwestują w business development i employer branding, zatrudniając specjalistów z tych dziedzin. W obliczu dużej konkurencji na rynku, kancelarie chcąc walczyć o klienta, są bardziej otwarte na negocjacje cen swoich usług — twierdzi Marta Borzym, konsultant w dziale professional services w Hays Poland.

Chętnie proponują rozwiązania, w których delegują swoich pracowników do pracy bezpośrednio w strukturach klientów, jako tzw. prawnicy in-house (ich pracodawcą pozostaje kancelaria). Jedną z zauważalnych tendencji w sektorze jest wyraźne określanie lub poszukiwanie specjalizacji.

— Dowodem na to są powstające w ostatnim czasie kancelarie butikowe, czyli mniejsze jednostki specjalizujące się w konkretnych zagadnieniach lub obsługujące klientów z konkretnej branży. Powstają często w wyniku odłączania się z dużych kancelarii zespołów specjalizujących się w pewnej domenie prawa i posiadających własny portfel klientów — wyjaśnia Marta Borzym.

Jej zdaniem zauważalna jest również większa rozpiętość wynagrodzeń zależna od wielkości oraz kapitału danej kancelarii.

— Ze względu na przesycenie rynku specjalistami w dziedzinie prawa (aplikantów oraz radców prawnych i adwokatów) odnotowujemy duże zróżnicowanie poziomu wynagrodzeń na co wpływ ma również doświadczenie, czy znajomość języków obcych — mówi konsultantka z Hays.

Z kolei na zatrudnienie tzw. prawników wewnętrznych decydują się najczęściej duże korporacje, które mogą sobie na to pozwolić. Od kandydatów oczekują doświadczenia w obsłudze spółek i dużej wiedzy z różnych dziedzin prawa.

Mimo że stawki na stanowiskach prawników wewnętrznych są niższe od proponowanych w kancelariach prawnych, to przejście z kancelarii do biznesu i tak jest bardzo atrakcyjną ścieżką kariery dla prawników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy