Dwa i pół wieku historii źródeł energii (WYKRES TYGODNIA)

Paliwa kopalne pozostaną podstawowym źródłem energii, wynika z wykresu amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA).

Ropa naftowa przestanie wkrótce być głównym paliwem używanym w gospodarce? To wcale nie jest scenariusz nie do pomyślenia, wynika z wykresu zużycia energii z poszczególnych źródeł, jaki na podstawie danych dla gospodarki amerykańskiej stworzyła EIA.

Jak wynika z wykresu, do którego dotarł portal MarketWatch, aż do drugiej połowy XIX w. podstawowym paliwem było drewno, którym ogrzewano budynki, a w początkowej fazie rozwój przemysłu opierał się na energetyce wodnej. Paliwa kopalne zaczęły królować znacznie później. Węgiel zdetronizował drewno dopiero na przełomie lat 70. I 80. XIX w., by samemu oddać palmę pierwszeństwa ropie, co miało miejsce tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej.
Struktura wykorzystania paliw w gospodarce amerykańskiej w ostatnich 237 latach. Źródło: EIA, MarketWatch.

Obecnie dynamicznie rośnie wykorzystanie gazu ziemnego, co przy spadku zużycia węgla i ropy rokuje nadzieje, że paliwo to stanie się wkrótce głównym surowcem energetycznym. Jak zauważa agencja, jedna rzecz pozostawała przez ostatnie 100 lat niezmienna. Paliwa kopalne: ropa, węgiel i gaz ziemny zdominowały zasilanie gospodarki w energię. Jej zdaniem nie ulegnie to zmianie przynajmniej przez kolejne trzy dekady.

Rosnąca ostatnio produkcja ropy i gazu w USA doprowadziła do przetasowań w zużyciu paliw kopalnych, jednak nie zmienia to dominacji trzech paliw kopalnych – komentuje EIA.

Według prognozy agencji w 2040 r. mają one wciąż zaspokajać w ponad trzech czwartych amerykańskie zapotrzebowanie na energię.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, MarketWatch.com

Polecane