Czytasz dzięki

DWS: 25 proc. szans na podwyżkę stóp w eurolandzie

opublikowano: 06-11-2019, 12:11

DWS, niemiecka firma zarządzająca aktywami o wartości 752 mld EUR, szacuje na 1 do 4 prawdopodobieństwo podniesienia ceny pieniądza w pierwszym roku kierowania Europejskim Bankiem Centralnym przez Christine Lagarde. Dodatkowo uważa, że ryzyko globalnej recesji jest bardzo niskie, donosi Reuters.

Georg Schuh, dyrektor ds. inwestycji w regionie EMEA powiedział, że rynki wydają się nie zwracać uwagi na EBC, który mógłby spróbować odejść od ujemnych stóp procentowych pod nowym kierownictwem.

Europejski Bank Centralny (EBC), centrala we Frakfurcie
Zobacz więcej

Europejski Bank Centralny (EBC), centrala we Frakfurcie fot. Bloomberg

Byłaby to ogromna niespodzianka, coś całkowicie nowego – stwierdził Schuh, dodając jednak, że prawdopodobieństwo podwyżki - pierwszej od lipca 2011 r. – rosnąć będzie stopniowo w pierwszych latach ośmioletniej kadencji Christine Lagarde, na stanowisku szefowej EBC.

W jego opinii, w ciągu pierwszych czterech lat istnieje 50 proc. szans na podwyżkę stóp, a wszystko zależeć będzie od sytuacji gospodarczej. Jeśli wszystko będzie szło w dobrym kierunku, możliwa byłaby „zerowa” stawka procentowa.

Schuh podkreśla, że w Niemczech rośnie sprzeciw przeciwko ujemnym stopą procentowym w eurolandzie. Lagarde, która od 1 listopada kieruje EBC, przejmując prezesurę po Mario Draghim,  mogłaby wykorzystać to do swoistego szantażu Niemiec, by perspektywą normalizacji stóp zachęcić Berlin do zwiększenia wydatków fiskalnych.

W razie potrzeby EBC mógłby wówczas zachować swobodę w zakresie polityki monetarnej poprzez program skupu obligacji  - wyjaśnia Schuh.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane