Dyrektywy bez tajemnic: VI Dyrektywa (art. 9 ustęp 2b)

Mira Wszelaka
opublikowano: 02-07-2003, 00:00

„Za miejsce świadczenia usługi transportowej uznaje się miejsce, w którym odbywa się transport z uwzględnieniem przebytych odległości”.

Zgodnie z tą regułą, przewóz z Belgii do Holandii oznacza, że usługa transportowa wykonana została na terytorium tych dwóch państw. Zasada terytorialności powoduje, że zarówno Holandia, jak i Belgia mogą opodatkować VAT usługę transportową w takiej części, jaka była wykonana na ich terytorium.

Tomasz Karaś ekspert Grant Thornton

Inne zasady dotyczą opodatkowania usług transportowych związanych z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, tj. transportem z jednego państwa członkowskiego do drugiego, a inne opodatkowania transportu międzynarodowego, a więc z państwa Unii na zewnątrz oraz z zewnątrz do państwa Unii.

I tak: zgodnie z art. 28b (C) VI Dyrektywy, usługi transportowe realizowane w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów podlegają opodatkowaniu tylko w kraju miejsca wyjazdu. Usługi transportu międzynarodowego opodatkowane są w Unii 0-proc. stawką podatku VAT, co gwarantuje firmom transportowym prawo otrzymania zwrotu podatku naliczonego. Zgodnie z treścią art. 15 ust. 13 VI Dyrektywy, zwolnieniem podatkowym z prawem zwrotu podatku naliczonego objęte są usługi transportowe dotyczące tranzytu i eksportu towarów oraz w niektórych przypadkach dotyczące importu towarów, jeżeli towary mają być ponownie wywiezione za granicę. Zwolnienie to nie dotyczy usług transportowych wykonywanych w celu przewozu towarów pomiędzy państwami Unii.

Usługi transportowe, których wartość jest wliczona do wartości importowanych towarów, są zwolnione od podatku VAT z prawem do odliczenia podatku naliczonego, co wprost wynika z treści art. 17 ust. 3b VI Dyrektywy.

Zasady wynikające z polskich przepisów dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usług transportu międzynarodowego zostały zawarte w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Przepisy te zawierają listę usług, do których stosuje się stawkę 0-proc. Wśród nich są wymienione niektóre usługi transportu międzynarodowego, które traktowane są przez polskie przepisy na równi z eksportem, co oznacza, że podlegają one opodatkowaniu 0-proc. stawką podatku VAT.

Polskie przepisy zezwalają także na zastosowanie 0-proc. stawki podatku VAT do usług transportu w przypadku importu towarów. Następuje to wtedy, gdy wartość usługi transportowej została doliczona do podstawy opodatkowania importowanych towarów. Prawo zastosowania 0-proc. stawki VAT nie dotyczy usług w zakresie ubezpieczenia importowanych towarów oraz usług dotyczących importu towarów zwolnionych z podatku VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dyrektywy bez tajemnic: VI Dyrektywa (art. 9 ustęp 2b)