Dywidendowa słabość na GPW

Adam Torchała
opublikowano: 22-07-2019, 22:00

Spółki dywidendowe radzą sobie w ostatnich trzech latach wyraźnie gorzej niż szeroki rynek. Tak przynajmniej wskazują indeksy giełdy

Stopa zwrotu z WIG za ostatnie trzy lata wynosi niemal 30 proc., tymczasem indeks WIGdiv osiągnął ledwie niecałe 10 proc. To spora różnica, sugerująca że spółki dywidendowe radzą sobie w ostatnim czasie wyraźnie słabiej od szerokiego rynku. Co istotne, dystans ten sukcesywniesię powiększa, także w ostatnim miesiącu.

Czy zatem można powiedzieć, że spółki dywidendowe nie są dobrą inwestycją na GPW? Nim wyciągniemy taki wniosek, warto prześledzić, czym w ogóle jest indeks WIGdiv. W teorii ma on pokazywać kondycję spółek dywidendowych. Dostać się do niego jest jednak trudno. Trzeba być notowanym w WIG20, mWIG40 lub sWIG80, a także regularnie przez 5 lat wypłacać dywidendę.

Nawet rok przestoju oznacza wyrzucenie z indeksu. W efekcie obecnie składa się on tylko z 40 spółek. Mała liczba spółek plus szeroki rozstrzał kapitalizacji powodują, że indeks może być w dużym stopniu zależny od małej grupy. Szóstka przedstawicieli WIG20 (15 proc. składu) ma aż 59-procentowy udział. Jeżeli ona sobie nie radzi, to nie radzi sobie również WIGdiv. I o ile PZU czy Orlen w ostatnim roku wypadły dobrze, o tyle np. silnie reprezentowana w WIGdiv odzieżówka — nie.

Wcześniej WIG20 miewał dużo większy udział w indeksie WIGdiv — np. prawie 80 proc. w 2012 r. — jednak rozkładało się to na większą liczbę spółek z tego indeksu (wówczas 9). Po drodze wypadły jednak spółki górnicze i energetyczne, które hojnie dzieliły się zyskiem. Zmiana warty następuje zaś w pechowym dla WIGdiv czasie, WIG20 dystansował bowiem w ostatnich latach sWIG80 i mWIG40. Tymczasem w składzie WIGdiv jest coraz więcej mniejszych spółek, którym nawet łatka dywidendowej nie pomaga w przezwyciężeniu marazmu.

Słabsza postawa WIGdiv w ostatnich latach wcale więc nie musi oznaczać, że nie warto inwestować w spółki dywidendowe. Tym bardziej że inne statystyki pokazują, że są one mimo wszystko w cenie. Na przykład wskaźnik C/WK dla WIGdiv wynosi 1,80, podczas gdy dla WIG 1,02. W przypadku C/Z WIGdiv wygrywa stosunkiem 12,94 do 11,34. To pokazuje, że mimo ostatnich spadków spółki dywidendowe są w oczach inwestorów wciąż warte więcej.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu